Άνετη πρόκριση: Στον επόμενο γύρο του Wimbledon η Μαρία Σάκκαρη

Επικράτησε 2-0 σετ (6-1, 6-1) της Αράντσα Ρους

Δε συνάντησε δυσκολίες στον πρώτο της αγώνα στο τουρνουά Wimbledon η Μαρία Σάκκαρη και πήρε εύκολα την πρόκριση στον δεύτερο γύρο.

Η Ελληνίδα τενίστρια νίκησε 2-0 σετ (6-1, 6-1) την Αράντσα Ρους σε μόλις 49 λεπτά.

Η Αράντσα Ρους κράτησε εύκολα το σερβίς της στο πρώτο game του αγώνα με την Σάκκαρη να κάνει αρκετά εύκολα λάθη. Η συνέχεια του σετ ήταν όμως μία καταιγίδα.

Το σερβίς της 25χρονης Ελληνίδας βρήκε αμέσως ρυθμό, η Σακ κυριάρχησε σε όλα τα ράλι και η Ρους δεν έβρισκε τρόπο να απαντήσει. Ετσι, η Σάκκαρη πήρε τα επόμενα έξι games και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-1.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο σετ. Μόνο που αυτή τη φορά η Σάκκαρη δεν περίμενε καθόλου. Κατευθείαν έκανε break στην αντίπαλό της και μετέτρεψε το υπόλοιπο του σετ σε περίπατο.

Το τελικό 6-1, 6-1 καταγράφει σε απόλυτο βαθμό όλα όσα είδαμε στο κορτ, με την Σάκκαρη να ζωγραφίζει στο γρασίδι και με αφόρητη πίεση στα χτυπήματά της να μην αφήνει κανένα περιθώριο στην Ρους.