Στίβος

Ολοκληρώθηκαν τα Διασυλλογικά Πρωταθλήματα Ανδρών-Γυναικών σε Ηράκλειο και Χανιά...

Οι πρώτοι στα αγωνίσματα που έγιναν σε Παγκρήτιο και Στάδιο Ελευθερίας...

Ενδιαφέρουσες επιδόσεις είχαμε στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών Ανατολικής και Δυτικής Κρήτης που έγινε στο Παγκρήτιο Στάδιο για Ηράκλειο και Λασίθι και στο Στάδιο Χανίων για Χανιά και Ρέθυμνο. Σε ό,τι αφορά τους αγώνες των Χανίων το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε στη σφύρα Ανδρών, όπου ο Μιχάλης Αναστασάκης με βολή 74,15 μ. επικράτησε του νεαρού Χρήστου Φραντζεσκάκη με βολή 72,94 μ.

Στους αγώνες που έγιναν στο Ηράκλειο, ξεχώρισε η παρουσία της Ειρήνης Βασιλείου στα 100 μ. και 200 μ. Με τον αγώνα αυτό ολοκληρώθηκε ο κύκλος των Διασυλλογικών Πρωταθλημάτων της χρονιάς που αφορούσαν προκρίσεις στο Πανελλήνιο Ανδρών-Γυναικών, Κ23 και Κ20.
Αναλυτικά οι πρώτοι σε κάθε αγώνισμα:

ΑΝΔΡΩΝ
100 μ.: 1ος Εκχοσού Έντυ (Αθλητική Ακαδημία Ηρακλείου) 11.10, 2ος Παπαδοβασιλάκης Ιωάν. (Δαίδαλος) 11.37, 3ος Σαατσάκης Απολλόδωρος (ΟΦΗ) 11.54.
200 μ.: 1ος Καλογεράκης Γεώργ. (ΟΦΗ) 22.67 μ., 2ος Παπαδοβασιλάκης Ιωάν. (Δαίδαλος) 22.68 μ., 3ος Χριστοφοράκης Ιωάν. (ΟΦΗ) 22.87.
400 μ.: 1ος Τζατζαράκης Αλεξ. (ΟΦΗ) 49.49, 2ος Παπαγεωργόπουλος Νικ. (ΑΟΛ) 50.98, 3ος Χιντέρσα Ερνέστο (ΓΕΗ) 51.05.
800 μ.: 1ος Ξενιδάκης Χαρίδημος (Σητειακός) 1.59.82, 2ος Σφενδουράκης Γεωργ. (Β. Κορνάρος) 2.05.45, 3ος Λυμνιωτάκης Εμμ. (ΟΦΗ) 2.09.74.
1.500μ.: 1ος Γκαντάτσιος Δημ. (ΓΕΗ) 4.15.54, 2ος Λυμνιωτάκης Εμμ. (ΟΦΗ) 4.46.80, 3ος Καμπιτάκης Μιλτιάδης (ΟΦΗ) 4.59.66.
5.000 μ.: 1ος Ζερβάκης Γιάν. (Τρίτων) 15.26.88, 2ος Ζαγκανάς Σταύρος (ΟΦΗ) 16.09.31, 3ος Βαρδάκης Μαν. (ΟΦΗ) 16.10.93.
110 μ. εμπ.: 1ος Φιλανδραράκης Νικ. (Ιεράπετρας) 14.99, 2ος Κουκουρογιαννάκης Παντ. (ΑΟΛ) 15.25, 3ος Καλογεράκης Γεωργ. (ΟΦΗ) 15.73.
400 μ. εμπ.: 1ος Κουκουρογιαννάκης Παντ. (ΑΟΛ) 54.53, 2ος Παπαγεωργόπουλος Νικ. (ΑΟΛ) 55.84, 3ος Σχοιναράκης Ανδρ. (ΟΦΗ) 58.33.
Ύψος: 1ος Κοτζαμπασάκης Αλεξ. (ΓΕΗ) 1,80 μ., 2ος Σφακιανάκης Δημ. (Αθλητική Ακαδημία Ηρακλείου) 1,65 μ.
Μήκος: 1ος Καραβάτσκι Ιωακείμ (Ιεράπετρας) 6,66 μ., 2ος Σαμοθράκης Παναγ. (ΣΜΚ) 5,91 μ.
Σφαίρα: 1ος Ξενικάκης Ιωάν. (ΟΦΗ) 11,78 μ., 2ος Νινιράκης Σταύρ. (ΓΕΗ) 9,89 μ., 3ος Βαρούχας Εμμ. (ΓΕΗ) 9,08 μ.
Δίσκος: 1ος Κονιαράκης Γεωργ. (Πήγασος) 57,80 μ., 2ος Ξενικάκης Ιωάν. (ΟΦΗ) 44,50 μ., 3ος Νινιράκης Σταύρ. (ΓΕΗ) 35,46 μ.
Σφύρα: Σκουντάκης Ιωάν. (ΟΦΗ) 33,52 μ.
Ακόντιο: 1ος Μηνασίδης Θεόδ. (Κηφισιάς) 58,61 μ., 2ος Αυγερόπουλος Παν. (ΟΦΗ) 57,55 μ., 3ος Γκαμπριέλ Κολέτσι (ΓΕΗ) 56,61 μ.
4x100μ.: 1ος ΟΦΗ (Σαατσάκης Απολλόδωρος, Ζαμπαράς Αλεξ/νδρος, Σχοιναράκης Ανδρέας, Χριστοφοράκης Ιωαν.), 2ος Πήγασος (Τσουμπλέκας Δημ., Φιολιτάκης Κώστας, Θωμαδάκης Αλεξ., Κολυδάκης Μηνάς).
4x400μ.: 1ος ΟΦΗ (Μαυρουδής Ιωάν., Τζατζαράκης Αλέξιος, Έργας Γεώργ., Καλογεράκης Γεώργ.).
Η βαθμολογία: 1ος ΟΦΗ 224, 2η ΓΕΗ 66, 3ο Λασίθι 64, 4ος Δαίδαλος 28, 5η Ιεράπετρα 26, 6ος Πήγασος 21, 7η Αθλητική Ακαδημία 20, 8ος Σητειακός 13, 9ος Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης 11, και 9ος Βιτσέντζος Κορνάρος 11.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ
100 μ.: 1η Βασιλείου Ειρήνη (Α.Ε. Μεσογείων) 11.93, 2η Καφετζογιαννάκη Άννα (ΟΦΗ) 13.87, 3η Καντιφεδάκη Μαρία (Β. Κορνάρος) 14.16.
200 μ.: 1η Βασιλείου Ειρήνη (Α.Ε. Μεσογείων) 24.50, 2η Παπαδάκη Ειρήνη (ΟΦΗ) 26.13, 3η Σηφάκη Χρυσοβαλάντη (ΓΕΗ) 28.19.
3.000 Φ.Ε.: 1η Ραφαϊλάκη Νικολέτα (Λασιθίου) 11.25.33.
400 μ.: 1η Κουβίδη Μαρία (Πήγασος) 1.01.93, 2η Σηφάκη Χρυσοβαλάντη (ΓΕΗ) 1.03.85, 3η Λούρου Εμμ. (ΟΦΗ) 1.06.87.
800 μ.: 1η Παντεζού Δέσποινα (Φίλιπποι Ν. Καβάλας) 2.18.92.
1.500 μ.: 1η Ραφαϊλάκη Νικολέτα (Λασιθίου) 4.45.62, 2η Πατεράκη Κων/να (Β. Κορνάρος) 5.14.53, 3η Βογιατζή Δημ. (ΟΦΗ) 5.44.17.
5.000 μ.: 1η Πευκιανάκη Ειρ. (ΟΦΗ) 20.14.75, 2η Τρούλη Μαριάννα (ΟΦΗ) 20.16.71, 3η Κορασοειδή Μαρία (ΟΦΗ) 22.15.50.
100 μ. εμπόδια: 1η Ντούμη-Βασιλείου Μαρία Άννα (ΟΦΗ) 15.97.
400 μ. εμπόδια: 1η Ρεθυμνιωτάκη Σοφία (ΟΦΗ) 1.03.97, 2η Κουνελάκη Άννα (Β. Κορνάρος) 1.13.20.
Ύψος: 1η Dina Mezidov (Πήγασος) 1,75 μ., 2η Κοκοζόβα Ροζαλία (Μαλίων) 1,54 μ., 3η Δούλια Νικολέτα (Μαλίων) 1,50 μ.
Τριπλούν: 1η Γκαγκά Καλλιόπη (ΟΦΗ) 11,45 μ.
Μήκος: 1η Καλογιαννάκη Μαρία-Ελένη (ΟΦΗ) 5,59 μ., 2η Θανοπούλου Νικολέτα (Πήγασος) 5,26 μ., 3η Γκαγκά Καλλιόπη (ΟΦΗ) 5,06 μ.
Σφαιροβολία: 1η Γερομαρκάκη Ευαγγελία (ΟΦΗ) 14,32 μ., 2η Ψαράκη Ευαγγελία (ΟΦΗ) 11,19 μ., 3η Ξεζωνάκη Αικ. (ΟΦΗ) 11,04 μ.
Δισκοβολία: 1η Ψαράκη Ευαγγ. (ΟΦΗ) 41,92 μ., 2η Αϊβαλιώτη Αικ. (ΟΦΗ) 41,65 μ., 3η Μιχελάκη Κυρ. (ΟΦΗ) 39,52 μ.
Ακοντισμός: 1η Παπαχατζάκη Μαρία (ΟΦΗ) 37,87 μ.
4x100 μ.: 1ος ΟΦΗ (Καλογιαννάκη Μαρία-Ελένη, Ντούμη-Βασιλείου Μαρία Άννα, Ρεθυμνιωτάκη Σοφία, Παπαδάκη Ειρήνη).
Η βαθμολογία: 1ος ΟΦΗ 156 β., 2ος Πήγασος 37, 3α Μάλια 21, 4ος ΑΟΛ 26, 5η ΓΕΗ 22, 6ος Β. Κορνάρος 11 και 7ος Σητειακός 9.

ΤΑ ΝΕΑ του neakriti.gr ΣΤΟ Google News

Τα δημοφιλέστερα του 24ώρου

Σχόλια