Ξανά στην Ευρώπη: Ο ΟΦΗ με το «σπαθί» του στα πλέι-οφ, 3-0 τη Λαμία

Μεγάλη στιγμή για την ομάδα του Ηρακλείου μετά το τέλος της κανονικής διάρκειας στο πρωτάθλημα

Με πανηγυρικό τρόπο «σφράγισε» ο ΟΦΗ την παρουσία του στα πλέι-οφ, που τον οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με δεδομένη την τιμωρία του Παναθηναϊκού.

Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε 3-0 της Λαμίας για την τελευταία αγωνιστική της Super League, μετατρέποντας σε… περίπατο μια αναμέτρηση που είχε χαρακτήρα «τελικού».

Στην 5η θέση ο ΟΦΗ, μετά την ήττα του Άρη από τον Ατρόμητο (1-2), καθώς έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στο… καυτό «Γεντί Κουλε», όπου 5 χιλιάδες φίλαθλοι έδωσαν ώθηση στους ποδοσφαιριστές, αυτοί πήραν τη… σκυτάλη και «καθάρισαν» το ματς από το πρώτο 20λεπτο.

Τα γκολ των Φιγκεϊρέντο (2’), Ναμπί (9’) και Σεμέντο (20’), έδωσαν το σύνθημα για το… πάρτι στις εξέδρες.

Το συγκρότημα του Γιώργου Σίμου είχε την υπεροχή από το πρώτο μέχρι ο τελευταίο λεπτό και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης (71' Μπράουν), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Νέιρα, Ναμπί (88' Στάικος), Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο (79' Μάνος).

ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Ασίγκμπα, Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Σκόνδρας, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης (46' Μπεχαράνο), Ρόμανιτς, Αραβίδης (87' Ταϊρόν), Καραμάνος.

Το «φιλμ» του αγώνα

1' Ξεκίνησε το μεγάλο παιχνίδι στο "Γεντί Κουλέ".

2' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Ονειρικό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ. Γύρισμα του Τσιλιανίδη από δεξιά, ο Φιγκεϊρέντο με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι κάνει το 1-0 και βάζει... φωτιά στο "Γεντί Κουλέ".

9' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-0: Τρομερό γκολ από τον Αντίλ Ναμπί. Με σουτ-φωτοβολίδα από 30 μέτρα, στέλνει τη μπάλα στην εστία του Επασί για το 2-0.

20' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 3-0: Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από τον Σεμέντο, που περνάει τρεις αντιπάλους και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή σημειώνει το 3-0.

22' Ευκαιρία για την Λαμία, μετά το αρχικό διώξιμο από τον Σωτηρίου, ο Καραμάνος έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Σωτηρίου να παραχωρεί κόρνερ σε δεύτερο χρόνο.

24' Εκτέλεση κόρνερ του Βασιλογιάννη, κεφαλιά από τον Βύντρα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

31' Δυνατό σουτ του Φιγκεϊρέντο λίγο έξω από την περιοχή, όμως δε θα βρει στόχο.

37' Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμπή.

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 3-0 ο ΟΦΗ με 20λεπτο... φωτιά στην εκκίνηση του αγώνα.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο. Αλλαγή για τη Λαμία, ο Μπεχαράνο στη θέση του Βασιλόγιαννη.

52΄Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με πλασέ του Νέιρα εντός περιοχής, ο Επασί απέκρουσε στην αριστερή του γωνία.

54' "Αγγίζει" το τέραρτο γκολ η ομάδα του Ηρακλείου. Κάθετη πάσα του Ναμπί για το Νέιρα, που νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Επασί, πλασάρει ο Μαρινάκης στην επαναφορά όμως είναι άστοχος.

56' Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο.

65' Συρτό πλασέ από τον Σεμέντο εντός περιοχής, η μπάλα δε θα πάρει πολύ δύναμη και ο Επασί μπλοκάρει εύκολα.

71' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μπράουν στο ματς αντί του Μαρινάκη.

77' Σουτ του Ρόμανιτς μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Σωτηρίου.

79' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μάνος στη θέση του Φιγκεϊρέντο.

82' Ο Κομίνης δείχνει αρχικά κόκκινη κάρτα στον Αραβίδη, για δυνατό φάουλ στον Μεγιάδο, όμως μετά από έλεγχο στο VAR, ο Κομίνης αλλάζει απόφαση και βγάζει την κίτρινη κάρτα στον επιθετικό της Λαμίας.

87' Αλλαγή για την Λαμία, ο Ταϊρόν στη θέση του Αραβίδη.

88' Τελευταία αλλαγή και για τον ΟΦΗ, ο Στάικος στη θέση του Ναμπί.

92' Ωραίο σουτ του Στάικου μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

90+3' Τέλος στο παιχνίδι από τον Κομίνη. Μεγάλες στιγμές στο "Γεντί Κουλέ", ο ΟΦΗ "κλείδωσε" τη συμμετοχή στα πλέι-οφ που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.