Νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι και προβάδισμα στο πλεονέκτημα έδρας

Σπουδαία εμφάνιση ο Παππάς που διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο του Ολυμπιακού…

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι του ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να επικρατούν με 79-70 του Ολυμπιακού και να παραμένουν στην κορυφή της Basket League.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Παναθηναϊκού απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο, μετά από αυτή στην Euroleague, με τους Πειραιώτες να έχουν από την πλευρά τους παράπονα από την διαιτησία. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει ακόμα και σε διψήφια διαφορά στο παιχνίδι και τον Ολυμπιακό να επιστρέφει. Παρόλα αυτά στο τέλος οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και ανέβασαν τη διαφορά στους 13, «καθαρίζοντας» έτσι την υπόθεση νίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι όπως ακριβώς αναμενόταν, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του πήρε ένα μικρό προβάδισμα (12-8 8’) χάρη στον Κιθ Λάνγκφορντ, με τον Ολυμπιακό να απαντάει άμεσα και να παίρνει το προβάδισμα. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-14 μετά από ένα κάρφωμα του Γκιστ.

Ο ΛεΝτέι βρήκε λύσεις στην άμυνα του Παναθηναϊκού και ο Τίμα «πυροβόλησε» από μακριά, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +6 (20-26 14’). 6 πόντοι του Παππά και 1 του Αντετοκούνμπο έκαναν το 27-26, με τον Πρίντεζη να κάνει το 27-27 με μια βολή. Οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί 5-0 έκαναν το 32-27, με τον Πρίντεζη να μειώνει σε 32-29, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Μιλουτίνοφ έφερε το παιχνίδι και πάλι στην ισοπαλία (34-34 22’), όμως ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 10-0 πήρε το μεγαλύτερό του προβάδισμα στον αγώνα με 44-34 (24’). Ο ΛεΝτέι μείωσε με 8 δικούς του πόντους σε 46-42 (25’). Ο Παναθηναϊκός βρήκε και πάλι λύσεις, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε ξανά στον πόντο (51-50 28’), με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 55-51.

Ένα τρίποντο του Τίμα έφερε και πάλι το παιχνίδι στον πόντο (58-57 32’), όμως ο Παναθηναϊκός, έχοντας ένα συγκλονιστικό Νίκο Παππά, ανέβασε και πάλι την διαφορά. Ο Ολυμπιακός δεν έβρισε λύσεις στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +9 (72-63 36’). Ο Γκος μείωσε, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με ένα 6-0 για το +13 (76-65 39’), με τα πάντα πλέον να έχουν κριθεί. Το μόνο που άλλαξε ήταν η διαφορά, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στο τελικό 79-70.

Tα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 5 (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 7 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Λάσμε 4, Τόμας 10 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Λάνγκφορντ 11 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 0/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 1, Γκιστ 9 (5 ριμπάουντ), Παππάς 24 (4/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 20:13), Βουγιούκας 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 11 (4/7 δίποντα, 3/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 33:54), Σπανούλης 9 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ασίστ σε 24:37), Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 1, Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Βεζένκοβ, Μπόγρης 2, Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 2, Τίμα 10 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 20 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές)

Πηγή: basketblog.gr