Euroleague: Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός, 86-75 την Αρμάνι Μιλάνο

Εντυπωσιακό β’ ημίχρονο για τους «ερυθρόλευκους» απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε απόψε 86-75 της πανίσχυρης Αρμάνι Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αγώνες της φετινής EuroLeague 2020/21.

Στο α’ ημίχρονο δεν έπιασε ρυθμό όμως στην επανάληψη ήταν απολαυστικός με τον Κώστα Σλούκα πραγματικό ηγέτη, τον Σακίλ ΜακΚίσικ ογκόλιθο στην άμυνα και τον Γιώργο Πρίντεζη αποτελεσματικό στο σκοράρισμα.

Πρώτη φετινή ήττα για τους Ιταλούς, που είχαν σε πολύ κακό βράδυ το δίδυμο Ντιλέινι - Χάινς, στηρίχθηκαν στους Ροντρίγκεθ - Ρολ και κατάλαβαν ότι έχουν μπροστά τους πολύ δρόμο για να θεωρηθούν πραγματικά ομάδα του κορυφαίου επιπέδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 16 (2/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 17 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μάρτιν 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 16 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Τζένκινς 5 (1), Έλις 5 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): ΛεΝτέι 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορέτι, Μορασκίνι 2, Ρολ 16 (4/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 18 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ταρζούσκι 2, Ντιλέινι 5 (1/7 σουτ), Σιλντς 5 (2/7 σουτ), Μπρουκς, Χάινς 8 (3/8 δίποντα), Ντατόμε 9 (1)