Έχασε στo τέλος ο Ολυμπιακός από την Φενερμπαχτσέ

Στο καναβάτσο έριξε τους ερυθρόλευκους ο Σλούκας που σημείωσε έξι σερί πόντους…

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο ΣΕΦ, η Φενέρ επικράτησε του Ολυμπιακού με 73-72, με τους Πειραιώτες να χάνουν την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ήταν «κλειστό» σε όλη του την διάρκεια, με ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να χάνει την ευκαιρία να πάρει στο τέλος τη νίκη, καθώς ο Γκος αστόχησε, με τους οι Τούρκους να φεύγουν με το «διπλό» από τον Πειραιά.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφυγει στα πρώτα λεπτά του αγώνα (8-8 5’), με την Φενέρ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα και να κάνει το 10-16 (7’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμυνα και μείωσε, με τους Τούρκους να τελειώνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-21.

Σπανούλης και ΛεΝτέι «πυροβόλησαν» από μακριά και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 24-23 (12’). Φενέρ αντέδρασε, αλλά οι παίκτες του Μπλατ ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας στο +8 (35-27 14’). Ένα σερί 12-0 της Φενέρ έφερε και πάλι τους Τούρκους μπροστά (35-39 18’), όμως Γκος και Πρίντεζης βρήκαν σκορ, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο μηδέν (39-39).

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τον Ολυμπιακό να κρατάει το προβάδισμα με 47-43 (25’). Ο Γιώργος Μπόγρης έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +6, με την Φενέρ να μειώνει μετά από τρίποντο του Μέλι στο 53-50 του δεκαλέπτου.

Η Φενέρ έφερε και πάλι το παιχνίδι στην ισοπαλία (55-55 31’), ενώ μετά από ένα τρίποντο του Μέλι πέρασε μπροστά με 3 (58-58 32’), όμως ο Ολυμπιακός είχε άμεσα απάντηση. Οι Πειραιώτες πέρασαν και πάλι μπροστά με 62-60 (36’), όμως ένα σερί 5-0 της Φενέρ έκαναν το σκορ 62-65. Ο Ολυμπιακός, με τον Γκος να δίνει λύσεις, πέρασε ξανά μπροστά (69-67 38’), όμως 6 σερί πόντοι του Σλούκα έκαναν το 69-73 για τους φιλοξενούμενους (39’). Ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 72-73 και ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα, έχοντας την τελευταία επίθεση. Σε αυτή ο Γκος αστόχησε και έτσι η Φενέφε έφυγε με τη νίκη από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 39-39, 53-50, 72-73

Πηγή: superbasket.gr