Πάλεψε αλλά έχασε στη Μαδρίτη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε αλλά τελικά δεν τα κατάφερε μέσα στη Μαδρίτη γνωρίζοντας την ήττα από τη Ρεάλ με 81-74 και πλέον βρίσκεται πίσω στη σειρά με 2-1.

Η Ρεάλ προηγήθηκε γρήγορα 5-0 αλλά το τρίποντο του Καλάθη έκανε το 5-5 στο 3' από εκείνο το σημείο ήταν ισορροπημένο με το σκορ να έρχεται τρεις φορές ισόπαλο (7-7, 11-11, 13-13). Ενα μικρό ξέσπασμα των «πρασίνων» τους έφερε μπροστά με 17-13 στο 8' αλλά το 4-0 των Μαδριλένων έφερε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τις δύο ομάδες και πάλι στα ίσια (17-17).

Τα αμυντικά ριμπάουντ και η αστοχία του Παναθηναϊκού έκαναν το 26-20 στο 14', Γκιστ και Γκάμπριελ έφεραν και πάλι ισοπαλία (26-26), ενώ λίγο αργότερα ένα τρίποντο του Λοτζέσκι έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 29-28. Η Ρεάλ εκτελούσε βολές 912/17 στο ημίχρονο και 3/6 ο Παναθηναϊκός) με 3/4 βολές προηγήθηκε με 37-34, ενώ η τεχνική ποινή του Πασκουάλ έδωσε δικαίωμα στους Μαδριλένους να τελειώσουν το ημίχρονο με 40-34.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά στην επανάληψη, δεν είχε συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και μία τεχνική ποινή του Καλάθη για διαμαρτυρία έκανε το ε 46-34 στον 22' . Οι «πράσινοι» έκαναν τέσσερα λεπτά να πετύχουν καλάθι (50-37 στο 25'), ενώ ένα 10-5 επιμέρους στην πορεία έφερε τον Παναθηναϊκό πιο κοντά με 55-50 στο 29' για να λήξει λίγο αργότερα η τρίτη περίοδο με με 57-53.

Οι συνεχόμενες καλές άμυνες στην αρχή του δεκαλέπτου και με τους Γκιστ και Καλάθη να ηγούνται έκαναν το 62-61 στο 34' και 64-63 στο 35'. Ενα τρίποντο του Γιουλ έδωσε... αέρα εφτά πόντων στη Ρεάλ 70-63, αλλά η εξαιρετική επίθεση έφερε το τρίποντο του Καλάθη (70-63 στο 37'), ενώ λίγο αργότερα ένα νέο τρίποντο από τον Τζέιμς αυτή τη φορά έφερε το ματς έπειτα από ώρα στα ίσια (70-70) στο 38'. Μία βολή του Ρέγιες και ένα καλάθι του Κάρολ έκαναν το 73-70, για να μειώσει ο Τζέιμς με δύο βολές. Ο Κάρολ σκοράρει για τρεις μετά από τα σκριν, κερδίζει και το φάουλ από τον Καλάθη κάνοντας στα 50,7'' το 77-72. Ρέγιες και Κάρολ με 4/4 βολές κάνουν το 81-72 για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Καλάθης.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 40-34, 57-53, 81-74

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 4 (2/6 σουτ), Ράντολφ 8, Ρούντι 9 (1), Ντόντσιτς 7 (3/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Ρέγιες 5 (5/6 βολές), Αγιόν 8, Κάρολ 17 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ταβάρες 2 (5 ριμπάουντ), Γιουλ 7 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ασίστ), Τόμπκινς 4 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τέιλορ 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 6 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρίβερς, Τζέιμς 14 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/6 βολές), Πέιν, Παππάς, Ντένμον 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκιστ 15 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 2 (4 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 26 (5/10 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 3.

Πηγή: basketblog.gr