Σπουδαία νίκη μετά από θρίλερ για το μπάσκετ του ΟΦΗ

Νίκησε στο τέλος το Παλαιό Φάληρο με 72-71 στο ΒΑΚ...

Μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του ΒΑΚ ο ΟΦΗ νίκησε στο τέλος το Παλαιό Φάληρο με 72-71 και ανέβηκε στο 8-8 με στόχο να αποφύγει τα paly out.

Oι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα (3-3 στο 2′, 9-10 στο 5′), κάτι το οποίο ήταν ένα ατράνταχτο δείγμα της κρισιμότητας του παιχνιδιού. Ο χαρακτήρας της αναμέτρησης παρέμενε πάρα πολύ κλειστός με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 19-19, την ώρα καμία ομάδα να ξεφύγει ούτε στην συνέχεια (30-32 στο 15′, 35-38 στο 19′, 38-38 με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους).

Το μοτίβο του αγώνα ήταν ακριβώς ίδιο και με την έναρξη του δευτέρου μέρος, με το Παλαιό Φάληρο να έχει μία “βραχεία κεφαλή” (42-44 στο 22′, 48-51 στο 25′), αλλά τους Κρητικούς πάντα να ισοφαρίζουν (51-51 στο 31′). Μάλιστα το συγκρότημα του Βασίλη Ράλλη ευτύχησε να πάρει αέρα πέντε πόντων (63-58 στο 33′), με την απάντηση της αθηναϊκής ομάδας να είναι πάντως άμεση και να ισοφαρίζει σε 63-63.

Τα πράγματα κυλούσαν όπως στα προηγούμενα λεπτά του αγώνα, με τον ΑΟΠΦ να βρίσκεται στο +1 (68-69 στο 39′), με το θρίλερ να συνεχίζεται μέχρι τέλους (71-71 στο 39′ 37”). Eν τέλει ο ΟΦΗ ήταν αυτός που βρήκε έναν πόντο, πανηγύρισε αυτήν την μεγάλη νίκη (72-71) και πλέον κοιτάζει όλο και πιο ψηλά στην βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα:19-19, 38-38, 56-58, 72-71

ΟΦΗ(Καρλάφτης): Λιανός 15,Λάππας 10(1), Κοτρώτσιος, Τσερκιτζόγλου 12(2), Πέτρου,Πρωτογεράκης 7, Σταμπουλής 19(1), Πάλλης, Αναστασάκης, Θεοδωρίδης 3(1), Μπούμπαρης 6.

Π. Φάληρο(Γούναρης): Σκόρδος 10(1), Δρίτσας 2, Κομποδιέτας 12(4), Καλάβριας, Μαχαίρας 1, Μπολάτογλου 9(1), Καλλιανιώτης 3, Λούλης, Κανονίδης 15(3), Οικονομόπουλος 11(3), Μαγιτομπε 8(2).