Ήττες για ΟΦΗ και ΑΟΚ Χανιά στη Γ’ Εθνική

Με ήττες συνέχισαν οι δύο ομάδες που εκπροσωπούν την Κρήτη στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Η πρωτοπόρος Πεντέλη πέρασε από το ΒΑΚ επικρατώντας με 71-76 του ΟΦΗ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Η ηρακλειώτικη ομάδα είχε την πρωτοπορία σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι στην επανάληψη. Στο φινάλε, όμως η αθηναϊκή ομάδα ήταν αυτή που είχε πιο σωστές επιλογές φτάνοντας τελικά και στη νίκη.

Με ήττα συνέχισε και ο ΑΟΚ Χανιά καθώς δεν μπόρεσε να κοντράρει την ΑΕΕ Παναγίτσας στη Χαλκίδα χάνοντας με 73-56.

Η χανιώτικη ομάδα ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα δεκάλεπτο. Από τη 2η περίοδο και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι, πήραν μία διαφορά και έφτασαν άνετα στη νίκη.

ΟΦΗ-Πεντέλη 71-76

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-31 (ημίχ.), 53-55, 71-76.

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 8, Κριθινάκης 2, Μαϊστρέλης 8 (2),  Τσερκιτσόγλου 12 (2), Καραλής 7 (1), Καρλάφτης 10 (2), Αγαπιάδης 6, Βασιλειάδης 6, Πάλλης 12.

ΠΕΝΤΕΛΗ (Χαρτοματσίδης): Παπανδρέου 10 (1), Νάσσης-Ντανιάς, Γεωργακόπουλος 7, Λίτσο 23 (3), Αποστολόπουλος 11 (3), Κωσταντάκος, Νταλλής, Μουλάς 12 (1), Μπίγκος 10, Μαλούκος 3.

ΑΕΕ Παναγίτσας-ΑΟΚ Χανιά 73-56

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Κοτσώνης.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 34-24 (ημίχ.), 52-46, 73-56.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ): Σκεμπές, Καρβούνης 7(1), Μούντριχας, Αδαμόπουλος 7 (1), Θεοδωράκος 2, Μαντζάκος, Κωνσταντίνου, Μπέλλος, Γκιζογιάννης 31, Χοτζάλι 3, Δράκακης 15, Σβωρόνος 8 (2).

ΧΑΝΙΑ (Ροδάς): Αλεξίου 3, Σταθόπουλος, Παπαδάκης, Υφαντόπουλος 12 (3), Σαράντης 8, Μπαγάκης 6 (2), Πούρος 2, Σκαμνάκης 15 (1), Γδοντακης 1, Τασιούδης 9, Κοντογιάννης.