Λύγισε στην παράταση το «Ηράκλειο»

Στην παράταση λύγισε το «Ηράκλειο» στην Τρίπολη γνωρίζοντας την ήττα με 102-95 (90-90 κ.α.) από τον Αρκαδικό κι έτσι εγκατέλειψε το θεσμό του Κυπέλλου.

Οι παίκτες του Βασίλης Ράλλη, πάντως, είχαν πολύ καλή παρουσία, έδειξαν μεγάλη διάθεση επιστρέφοντας από το -11.

Ο Αρκαδικός από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά είχε την κυριαρχία, ενώ όσο ο χρόνος κυλούσε ανέβαζε την υπέρ του διαφορά που έφτασε τους 11 πόντους (61-50) στη 3η περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο,  όμως οι παίκτες του «Ηράκλειο» ανέκαμψαν και με σκόρερ τον Αγαπιάδη πήραν και τα ηνία με 76-77 στο 35'. Από εκεί και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με το σκορ να είναι 88-88 13'' πριν το φινάλε.

Ο Στεφανάκης με δύο βολές έδωσε τα ηνία στο «Ηράκλειο» στα 11'', αλλά με λέι απ ο Γκόνα ισοφάρισε στα 5'' στέλνοντας το ματς την παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αρκαδικός ήταν καλύτερος καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει από δυνάμεις. Πήρε από την αρχή μία διαφορά και τη διατήρησε ως το τέλος.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Θεονάς, Σκούτας.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 48-41 (ημίχ.), 70-63, 90-90 (κ.α) 102-95.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζούρτζεβιτς 23 (2), Πετσούνης, Τσιότρας, Μουστόγιαννης, Μπουρής 2, Πίνης 6 (2), Σακελλαράκος 2, Τσουμπρίλο 23 (2), Γκιζόγιαννης 26 (2), Γκόβας 20 (2), Βερβαινιώτης.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Μ. Αρναουτάκης 12, Στεφανάκης 10 (1), Σταράκης, Αρναουτάκης 16 (1), Σακελλαράκης 18, Κωτούλας 7 (1), Ρυακιωτάκης, Στρατάκης, Αγαπιάδης 24 (3), Παπαδούλης 8 (2).