Στους τελικούς της Basket League ο Ολυμπιακός

Νίκησε ξανά τον ΠΑΟΚ (75-54), έκανε το 3-0 και περιμένει τον αντίπαλο του…

Στους τελικούς των play off της Basket League προκρίθηκε ο Ολυμπιακός μετά την άνετη επικράτησή του επί του ΠΑΟΚ με 75-64 στο ΣΕΦ, «σκουπίζοντας» τη σειρά με 3-0.

Μετά από ένα «προβληματικό» δεύτερο δεκάλεπτο, όπου έδωσαν την ευκαιρία στο δικέφαλο του Βορρά να πλησιάσει στους 5 πόντους, οι «ερυθρόκευκοι» πάτησαν... γκάζι προς το τέλος της τρίτης περιόδου και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τρίτη νίκη τους που τους έδωσε την πρόκριση.

Οι Πειραιώτες περιμένουν πλέον να μάθουν τον αντίπαλό τους το βράδυ της Τρίτης (30/5), που θα προκύψει απ’ τον νικητή του πέμπτου αγώνα ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και το Περιστέρι (2-2).

Ο Σάσα Βεζένκοφ (19π.) και ο Κώστας Σλούκας (17π., 7 ασίστ) απλοποίησαν τα πράγματα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που έδειξε ανταγωνιστική εικόνα έως το 28ο λεπτό του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54.