Δύσκολη νίκη η ΑΕΚ επί του Προμηθέα σε ένα συναρπαστικό ματς

Η Ένωση κράτησε το πλεονέκτημα, κερδίζοντας 83-82 τους Πατρινούς…

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 83-82 και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Η ΑΕΚ σκόρερε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Τζέιμς, όμως ο Προμηθέας με ένα δικό του 0-10 πήρε το προβάδισμα με +8 (2-10 3'). Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν ένα 12-3, με το οποίο πήρε το προβάδισμα (14-13 6'), με την Ένωση να κρατάει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (24-20). Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +9 με 36-27 (14'), όμως ο Προμηθέας βρήκε λύσεις και μείωσε στους 2 (43-41 18'), με το ημίχρονο να κλείνει στο 52-47.

Οι Πατρινοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν, ενώ με κάρφωμα του Παρκς πέρασαν μπροστά με 57-59 (25'), με την ΑΕΚ να αντεπιτήθεται και να παίρνει πάλι τα ηνία, τελειώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 69-61. Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η ΑΕΚ έφτασε το παιχνίδι στο +10 με 71-61. Κάπου εκεί η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε και πάλι την αντεπίθεσή της και μείωσε και πήρε το προβάδισμα με 73-75 με τρίποντο του Κατσίβελη (35'). Η ομάδα της Πάτρας κράτησε τα ηνία μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα (78-82) μετά από τρίποντο του Κασελάκη. Η ΑΕΚ 5 βολές πήρε το προβάδισμα, στο τελος ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να εκτελέσει και η Ένωση επικράτησε, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 52-47, 69-61, 83-82

ΑΕΚ (Μπάνκι): ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 17, Τζέιμς 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 18 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Θίοντορ 15 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιορκ, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8 (4 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 19, Γιαννόπουλος, Εμπάκουε 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 6 (4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 11, Λίποβι 13 (4 ασίστ), Έλις 11 (4 ριμπάουντ), Μπράουν 13 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαλούστρος 4, Γκίκας 3 (6 ασίστ), Τσαϊρέλης 7, Μέιερ 2, Χολ 5, Παρκς 9 (6 ριμπάουντ)

Πηγή: superbasket.gr