BCL:Έχασε και στη Λετονία η ΑΕΚ

Πήρε τη ρεβάνς από την Τσμόκι Μινσκ το Περιστέρι…

Κακή εμφάνιση, βαριά ήττα και τελευταία θέση για την ΑΕΚ που λύγισε στη Λετονία από την Ρίγα (92-76) σε αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική του Basketball Champions League και έπεσε στο 0-3 με αποτέλεσμα η πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης να γίνεται πλέον δύσκολη.

Με 14/28 τρίποντα έκλεισαν το ματς οι γηπεδούχοι, που μοίρασαν 26 ασίστ για τα 33 καλάθια τους και μέτρησαν 12 περισσότερα ριμπάουντ. Είχαν και 56% στο δίποντο, την ώρα που η ΑΕΚ έμενε στο 38.5% στα συνολικά σουτ και πλην των Παππά (22 πόντοι) - Χάμερ (13 πόντοι - 8 ριμπάουντ) δεν είχε άλλον σε έστω υποφερτή κατάσταση.

Ο αγώνας

Άσφαιρη από την περιφέρεια στο ξεκίνημα του αγώνα, η ΑΕΚ βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, έπεσε στο -14 (27-13) και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 1/7 τρίποντα απέναντι στα 5/8 των γηπεδούχων που δεν είχαν εκτελέσει βολή την ώρα που οι κιτρινόμαυροι μετρούσαν οκτώ! Το 39-22 στο 13' ήταν βαρύ, η εικόνα της ΑΕΚ ήταν ακόμη χειρότερη και ο Δέδας ήταν μάλλον τυχερός από το σκορ του ημιχρόνου καθώς οι παίκτες του έπαιρναν σουτ υπό κακές προϋποθέσεις, δεν είχαν δημιουργία και δεν πίεζαν τους γηπεδούχους.

Καλύτερη στο ξεκίνημα του β' μέρους, η ΑΕΚ πίεσε για να μαζέψει τη διαφορά και να απειλήσει για πρώτη φορά τη Ρίγα. Το 57-49 στο 26' έβαλε πίεση στους γηπεδούχους, που ανάσαναν με ένα τρίποντο του Άτε (60-49), πήγαν ξανά στο 65-51 και στο 68-54 και εξόργισαν τον Δέδα που έβλεπε ξανά κακές αντιδράσεις στην άμυνα της ομάδας του. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε. Η Ρίγα πήρε με άνεση τον αγώνα, είχε 50% στο τρίποντο (14/28), είχε 26 ασίστ (!) για τα μισά λάθη και την ίδια ώρα η αντίπαλός της έμενε στο 38.5% στο δίποντο και έχανε κατά κράτος τη μάχη του ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Γιλμάζ, Καλατράβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 46-34, 68-56, 92-76

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Άτε 10 (2), Κάρι 19 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ασίστ), Μάντσεν 13 (6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράιλι 25 (2/6 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ζόρικς 7 (1 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάμοντς 9 (1), Γουόκερ, Μίσκα, Γκρόμοβς 6, Γκούλμπις

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 11 (3), Φλιώνης 3 (1), Πετρόπουλος 3 (1), Ανγκόλα 14 (1/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολες, 5 ασίστ), Χάμερ 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Παππάς 22 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/10 βολές), Γκρίφιν 8 (2), Βαουλέτ

Δεύτερη νίκη το Περιστέρι

Το Περιστέρι πήρε τη ρεβάνς απέναντι στη Τσμόκι Μινσκ επικρατώντας στο κλειστό "Α. Παπανδρέου" με 80-70 για τους ομίλους του FIBA Europe Cup. Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά για ακόμα μία φορά τον Τέραν Πέτεγουεϊ που σταμάτησε στους 20 πόντους με 6/11 τρίποντα βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του να πάρει τη δεύτερή της νίκη στους ομίλους.

Το Περιστέρι μετά από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε διψήφια διαφορά την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος παρά τα ξεσπάσματα της ομάδας από τη Λευκορωσία που προσπάθησε να κάνει την ανατροπή και να κλέψει το ματς. Με αυτή τη νίκη το Περιστέρι έφτασε τους έξι βαθμούς, προσπέρασε την Κράιλσχαϊμ και έπιασε στην κορυφή τη σημερινή του αντίπαλο.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Περιστερίου στο ματς καθώς βρέθηκε από νωρίς στο -8 (2-10) με τους Λευκορώσους να έχουν μπει πιο συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί στην επίθεση. Με σερί 8-0 οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν άμεσα τα πράγματα και μάλιστα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με τέσσερις (15-11). Το +5 του πρώτου δεκαλέπτου έδωσε τη θέση του στο +8 για το Περιστέρι, με τους γηπεδούχους να έχουν βρει ξεκάθαρα ρυθμό και τους ΜακΚρί και Χάγκινς να είναι πολύ ποιοτικοί. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια στο +11.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στην τρίτη περίοδο να μειώσουν τη διαφορά και να πιέσουν το Περιστέρι στην άμυνα, ωστόσο το +11 που είχε χτίσει η ομάδα του Μανωλόπουλου ήταν ικανό για να μην τους φέρει σε δύσκολη θέση. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά αλλά το Περιστέρι δεν έπεσε θύμα ανατροπής όπως στα προηγούμενα ματς και πήρε τη δεύτερή του νίκη στη διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 36-25, 60-50, 80-70