Κέρδισαν και τον Βούρειο οι Παίδες του Εργοτέλη

Σήμερα στις 10:00, παιχνίδι- τελικός με τη Νάξο...

Στην παράταση κρίθηκε το χθεσινό παιχνίδι του Εργοτέλη με τον Βούρειο για τη β΄φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων με τα αγόρια του Αλέξη Χριστοδούλου να επικρατούν με 55-63 (52-52 παρ.).

Οι κιτρινόμαυροι πλέον θέλουν σήμερα το πρωί (10:00) την τρίτη νίκη τους στη διοργάνωση για να τσεκάρουν το εισιτήριο για τα τελικά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για περισσότερο από 37 λεπτά ο Εργοτέλης βρέθηκε πίσω στο σκορ. Το ημίχρονο έληξε 29-23 υπέρ των αντιπάλων όπως και το 3ο δεκάλεπτο (47-35). Στην τελευταία περίοδο ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν την υπέρβαση και με δύο καλάθια του Πρινιανάκη κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στο καλάθι (52-50). Ακολούθησε ένα καλάθι του Αλεξανδρόπουλου που έφερε την ομάδα του Εργοτέλη μπροστά στο σκορ όμως ο Βούρειος βρήκε λύσεις και έκανε το 52-52 με τον Βουλίκα να αστοχεί 3,2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πηγαίνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Εργοτέλης με δύο γρήγορα καλάθια του Καβουσάκη πήρε το προβάδισμα που κατάφερε να διατηρήσει μέχρι τέλους…

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-23, 47-35, 52-52 κ.α, 55-63 παράταση.

Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου είχαμε: ΑΠΑΣ Νάξου-Κολοσσός Ρόδου 48-71.

Βούρειος (Χατζηλάμπρος): Γεόμελος Γ., Ξυντάρης, Σπαρταλής 5, Αγγελής, Μανδηλαράς, Μηλιάδας, Χατζηλάμπρου 12, Αλούρδας, Βουλίκας 20, Γεόμελος Σ. 18, Ξυνταριανός, Κοιλαλούς

Εργοτέλης (Χριστοδούλου): Λαγουδάκης 8, Αλεξανδρόπουλος 12, Γιαμνιαδάκης 8, Γιαννόπουλος, Καβουσάκης 16, Πρινιανάκης 9, Καραπάνος, Βαράκλας 10, Μαλαμάς, Μελιδινιώτης, Κοκκίνης, Σωμαράκης