Εθνική Ελλάδος: Διπλό κόντρα στη Βοσνία στην "καυτή" Τούζλα

Η Ελλάδα κέρδισε (65-70) έστω και αν είχε δυσκολίες στο τέλος...

Με το 2 στα 2 ολοκλήρωσε το πρώτο "παράθυρο" των προκριματικών του EuroBasket 2021 η Εθνική Ελλάδας, καθώς μετά από τη Βουλγαρία λύγισε και τη Βοσνία, αυτή τη φορά εκτός έδρας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε μια καταπληκτική τρίτη περίοδο που το βοήθησε να φτάσει στο τελικό 70-65 αν και στο δεύτερο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου λίγο έλειψε να χύσει την καρδάρα με το γάλα. Ο Αγραβάνης με κρίσιμο τρίποντο και ακόμη πιο κρίσιμη άμυνα έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της Ελλάδας, σε ένα παιχνίδι με πολύ σασπένς και αγωνία μέχρι το φινάλε.

Αγραβάνης, Μαργαρίτης και Λαρεντζάκης ήταν οι τρεις κορυφαίοι της Ελλάδας, όμως ο πρώτος πρέπει να πάρει τον τίτλο του MVP καθώς έκλεισε τον αγώνα με 17 πόντους από 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, επτά ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 17 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 30 λεπτά συμμετοχής. Ο ψηλός του Προμηθέα πέτυχε το μεγάλο τρίποντο για το 61-68 και έπαιξε την κρίσιμη άμυνα στο 65-68, για να "σβήσει" το τετράποντο που είχε δώσει προηγουμένως στον Έντιν Άτιτς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη ήταν ο Μεϊντάν Τούζλα, με τους Βόσνιους να δημιουργούν φοβερή ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσίτσι, Ζαπόλσκι, Ντάβιντοφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 36-40, 43-59, 65-70

ΒΟΣΝΙΑ (Μπόσνιτς): Αντάμοβιτς 6, Άτιτς 13 (5/15 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χαλίλοβιτς 9 (4/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 17 (7/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λάζιτς 2, Στιπάνοβιτς 2, Σουλεϊμάνοβιτς 8 (8 ριμπάουντ), Βράμπατς 2

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αγραβάνης 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μποχωρίδης 8 (1/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Μάντζαρης, Μαργαρίτης 14 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάννης Αγραβάνης, Γιαννόπουλος 6 (1), Κασελάκης 2 (0/6 σουτ), Κατσίβελης, Καββαδάς 4, Σαλούστρος 4, Σκορδίλης

* Στο άλλο ματς του ομίλου μας, η Βουλγαρία κέρδισε 111-104 τη Λετονία στη 2η παράταση! Έτσι η Ελλάδα έχει 2 νίκες, Βουλγαρία και Βοσνία από 1 και η Λετονία 2 ήττες σε 2 παιχνίδια...