Έρχεται ο Προμηθέας στα «Δύο Αοράκια», απέκλεισε το Περιστέρι

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε στον σημερινό ημιτελικό με 67-61 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου…

Εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας έκλεισε ο Προμηθέας που επικράτησε στην Πάτρα του Περιστερίου με 67-61 και περιμένει τώρα να μάθει τον αντίπαλο του από το παιχνίδι Διαγόρας Δρυοπιδέων- ΑΕΚ που ξεκινάει στις 20:00. Υπενθυμίζουμε ότι ο τελικός της διοργάνωσης θα γίνει την Κυριακή (17:15) στα "Δύο Αοράκια", παρουσία μαθητών και αθλητών...

Ιστορικές στιγμές λοιπόν για τους Πατρινούς καθώς θα έχουν για πρώτη φορά την ευκαιρία να διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο την προσεχή Κυριακή (16/2) στο Ηράκλειο.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό για 20 λεπτά, στην επανάληψη όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, έπαιξαν καλή άμυνα κι έφτασαν σε διψήφια διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-41, 28'). Το Περιστέρι δεν κατάφερε να αντιδράσει και να απειλήσει, με τους Πατρινούς να εξασφαλίζουν τη νίκη και το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Θεσμού.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ζεστός στο ξεκίνημα του αγώνα, πήρε μπάλες και πολλές προσπάθειες και με 15 πόντους οδήγησε τον Προμηθέα στο 17-16 της πρώτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να έχουν συνολικά 3/17 τρίποντα. Με τα τρίποντα των Μπλέικ και Χάτσερ το Περιστέρι εκανε το προσπέρασμα (20-24, 13’), ο Κατσίβελης απάντησε όμως για λογαριασμό του Προμηθέα κι έγραψε το 25-24 (14’). Ο Χολ εξακολουθούσε να κάνει ζημιά στους φιλοξενούμενους, ο Μαυροκεφαλίδης πήρε και πάλι τη σκυτάλη κι έγραψε το 31-26 (16’). Τα λάθη και η αστοχία των δύο ομάδων δεν βοήθησαν να ανεβεί στο σκορ, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς (31-30).

Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου βγήκαν ορεξάτοι μετά την ανάπαυλα και έτρεξαν σερί 6-0 (31-36), με τους γηπεδούχους απαντούν και να φέρνουν το ματς στα ίσα με καλάθι του Λίποβι (38-38, 23’), ενώ πέρασαν και πάλι μπροστά με τον Χολ (40-38, 26’). Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρία μαζεμένα τρίποντα και ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφιο προβάδισμα (52-41, 28’), με τον Χάτσερ να πετυχαίνει επτά σερί πόντους και να διαμορφώνει το 52-47 της τρίτης περιόδου. Οι Πατρινοί κυριάρχησαν απόλυτα στη συνέχεια και με σερί 9-0 μέσα σε πέντε λεπτά εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (61-47, 35’). Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, ο Γκρέι ευστόχησε από την περιφέρεια για το 61-51, με τον Μαυροκεφαλίδη να πηγαίνει στον πάγκο με πέντε φάουλ, το Περιστέρι όμως δεν κατάφερε να μειώσει περισσότερο και να απειλήσει, με τον Προμηθέα να εξασφαλίζει τη νίκη και την πρόκριση με το τελικό 67-61.

Δεκάλεπτα: 17-16, 31-30, 52-47, 67-61.

Πηγή: superbasket.gr