Basketball Champions League: Ήττα σοκ για την ΑΕΚ στο Βέλγιο

Η Ένωση γνώρισε την ήττα από την Αντβέρπ με 73-61…

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε στο Βέλγιο η ΑΕΚ καθώς γνώρισε την ήττα από την ουραγό του ομίλου, Αντβέρπ με 73-61.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, οι Αντβέρπ πήρε γρήγορα τον έλεγχο, υποχρέωσε την ΑΕΚ σε κακές επιλογές και πολλά άστοχα σουτ φτάνοντας σε διψήφιες διαφορές. Στα τελευταία λεπτά η Ένωση προσπάθησε να πλησιάσει με τους Λάνγκφορντ και Σλότερ, ο Αμερικανός γκαρντ όμως αστόχησε σε τρεις προσπάθειες και μοιραία ήρθε η ήττα.

Κορυφαίος των νικητών που ανέβηκαν στο 3-7 ήταν ο Ντουντζίνσκι με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, με τον Ρούπνικ να προσθέτει 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και 5 λάθη. Από την άλλη, για την Ένωση που υποχώρησε στο 7-3 αλλά παραμένει στην πρώτη θέση μαζι με τη Χάποελ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάνγκφορντ με 19 πόντους αλλά 7/19 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 λάθη, με τον Ρέι να προσθέτει 13 ποντους με 5/13 σουτ και 2 ριμπάουντ.

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι ζεστός στο ξεκίνημα η ΑΕΚ έφτασε στο 6-11, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα λάθη της Ένωσης και να παίρνουν το προβάδισμα με 16-11 και τελικά να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +5 (26-21).

Οι Βέλγοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, ο Τσάλμερς χρεώθηκε γρήγορα με δύο αντιαθλητικά φάουλ και η Αντβέρπ να έφτασε στο +13 (34-21, 12’) με τους «κιτρινόμαυρους» να πληρώνουν την αστοχία τους από την περιφέρεια (3/13τρ). Ο Ρέι βγήκε μπροστά σε εκείνο το σημείο και με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το 37-34 (18’). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 39-35, με τον Αμερικανό της ΑΕΚ να πετυχαίνει μία βολή και τον Ντουντζίνσκι να πετυχαίνει και τις δύο.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν μπορούσαν να βρουν με τίποτα ρυθμό στην επίθεση και η Αντβέρπ διατηρούσε με άνεση το προβάδισμα (48-41), ενω με βολές του Ρούπνικ η διαφορά ανέβηκε στους 9 πόντους (53-44, 27’). Ο Ματσιούλις έκανε τη διαφορά, πέτυχε διαδοχικά καλάθια και κράτησε την ΑΕΚ στο παιχνίδι γράφοντας το 53-50, με τον Κέστελουτ να διαμορφώνει το 55-50 από τη γραμμή των βολών.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου η ΑΕΚ δυσκολευόταν υπερβολικά να σκοράρει, έκανε λάθη και η Αντβέρπ έφτασε και πάλι στο +12 (64-52) κάνοντας επιμέρους σκορ 9-2. Οι Βέλγοι έπαιζαν πλέον και με αυτοπεποίθηση, οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να έχουν αποδεχτεί την ήττα και η διαφορά μεγάλωνε (68-54, 36'). Μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά όμως, ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ κι ένα φόλοου του Σλότερ έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο (69-60, 38'), με τον Αμερικανό σέντερ να πετυχαίνει μία βολή για το 69-61. Ο Λάνγκφορντ όμως αστόχησε σε λέι απ, ο Κέστελουτ έβαλε μία βολή, ο Ρούπνικ ακόμα μία και οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν τη νίκη με το τελικό 73-61

Δεκάλεπτα: 26-21, 39-35, 55-50, 73-61.

Πηγή: superbasket.gr