Η ΑΕΚ πλήρωσε το κακό 3ο δεκάλεπτο με την Ράστα Βέχτα

Έχασε στο ΟΑΚΑ με 75-79 για την Basketball Champions League…

Η ΑΕΚ πλήρωσε το πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο κόντρα στην Ράστα Βέχτα, στο οποίο δέχθηκε επιμέρους σκορ 15-29 και γνώρισε την ήττα με 75-79. Έτσι, το σερί των 6 σερί νικών έσπασε για την Ένωση που υποχώρησε στο 4-2, όσο έχει και η γερμανική ομάδα.

Κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων» για ακόμα μία φορά ο Σαντ Ρος με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ που προηγήθηκε με 16-9 μετά από 6 λεπτά αγώνα, με τους Γερμανούς όμως να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν στο τέλος της πρώτης περίοδου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέρι και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (29-29, 18), Λάνγκφορντ και Σαντ Ρος όμως το πήραν πάνω τους για το 40-33.

Με 8-0 σερί ξεκίνησε η γερμανική ομάδα που πέρασε μπροστά (40-41, 22’), βρήκε τρία τρίποντα στην συνέχεια, κλείδωσε την άμυνά της και κρατώντας χαμηλά την ΑΕΚ έχτισε μία μικρή διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-62). Ο Σαντ Ρος το πήρε πάνω του και με διαδοχικά καλάθια κράτησε όρθια την ομάδα του (65-70, 35’), οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με +8, χάρη στην ευστοχία τους από την γραμμή των βολών (67-75, 38’).

Δύο βολές του Σλότερ κι ένα τρίποντο του Λάνγκφορντ στα 66’’ για τη λήξη έφεραν την ΑΕΚ στο -2 (72-75), ο Λέο όμως απάντησε κι αυτός με τρίποντο (72-78), με την ΑΕΚ να μειώνει σε 75-79 χάρη σε ακόμα ένα σουτ του Λάνγκφορντ πίσω από τα 6.75 για το 75-79, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79.

Πηγή: superbasket.gr