Ασταμάτητες οι Γυναίκες του ΟΑΧανίων στην Α1

Δεν τα κατάφερε ο ΑΟΚ Χανίων στη Γ΄ μπάσκετ ...

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Γυναικεία ομάδα του ΟΑΧανίων στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ αφού πέτυχε την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας αυτή τη φορά του ΠΑΟΚ με 78-65.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο για 20 λεπτά, καθώς ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενος με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (36-37). Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, εξελίχθηκε σε… περίπατο για την ομάδα των Χανίων, που χάρη σε ένα επιμέρους 25-10 ξέφυγε με 14 πόντους (61-47), διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στην νίκη και το 3-3, την ώρα που ο ΠΑΟΚ έπεσε στο 1-2.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-37, 61-47, 78-65

ΟΑΧ (Σταύρος Νανάκος): Δερμιτζάκη, Θεοδοσουλάκη 2, Λίτσι 4, Παπαδάκη, Βιντσιλαίου Α. 12, Κουφογιάννη, Ψυχογιού 7, Μπιν 10, Δασκουλίδου, Ντράμοντ 23 (6), Μπουθ 16 (1), Βιντσιλαίου 4

Τα αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής: ΟΑΧ-ΠΑΟΚ 78-65, Γιάννινα-ΚΑΟ Μελισσίων 70-60, Νίκη Λευκάδας-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 68-41, Σπόρτιγκ-Παναθηναϊκός 54-64, Εσπερίδες Καλλιθέας-Ελευθερία Μοσχάτου 67-61, Ολυμπιακός-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 104-46.

Η βαθμολογία: 1.ΟΑΧ 6, 2. Ολυμπιακός 6, 3.Ελευθερία Μοσχάτου 5, 4. Εσπερίδες Καλλιθέας 5, 5. Νίκη Λευκάδας 5, 6. ΠΑΣ Γιάννινα 4, 7. Παναθηναϊκός 4, 8. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 4, 9. ΠΑΟΚ 4, 10. ΚΑΟ Μελισσίων 4, 11. Σπόρτιγκ 4, 12. Δάφνη Αγ. Δημητρίου 3.

Η επόμενη (3/11): ΟΑΧ-Ολυμπιακός.

Ήττα για τον ΑΟΚ

Την 2η του ήττα γνώρισε ο ΑΟΚ Χανιά, που έχασε στη Νάξο από τα Φανάρια με 76-69, με εμφανής την κόπωση από το ταξίδι… Οι Χανιώτες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο 10λεπτο με 22-11 με τη διαφορά να κλείνει στους 5 πόντους στο ημίχρονο (42-37). Εξαιρετική ήταν η αστοχία των παικτών του Πανανικολάου στο 3ο δεκάλεπτο, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να θέσουν τις βάσεις της νίκης τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 42-37, 57-47, 76-69

ΑΟΚ Χανιά (Παπανικολάου): Κελεσίδης 16 (3), Ιωακειμίδης 11 (1), Αλεξίου, Πνευματικάτος, Σκαμνάκης, Ζανιδάκης 19 (4), Κουρουμούσης, Μηντζαρίδης 2, Κιγμέτογλου 10, Αδοντάκης 11, Βρεττός.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής: Τα Φανάρια-ΑΟΚ Χανιά 76-69, Ένωση Ιλίου-ΑΣ Άρης Θήβας 91-86 (78-78 κ.α.), Ερμής Σχηματαρίου-ΑΣ Πέρα 81-62, Αργοναύτης Τριγλίας-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 79-66, ΕΦΑΟΖ-Βούρειος ΑΟΛ Χίου 60-57 , Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΑΚ Χαλκίδας 85-72, Αίαντας Αυλίδας-ΑΟΝΣ Μίλων 64-94.

Η βαθμολογία : 1.Κρόνος Αγ. Δημητρίου 6 , 2. Αργοναύτης Τριγλίας 6 , 3.Χαλκίδα 5 , 4.Μίλων 5 , 5. ΕΦΑΟΖ 5 , 6.Ένωση Ιλίου 5 , 7.Ερμής Σχηματαρίου 5 , 8.Άρης Θήβας 4 , 9.Τα Φανάρια 5 , 10.ΑΟΚ Χανιά 4, 11.ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ 4 , 12.Πέρα 3 , 13.Βούρειος ΑΟΛ Χίου 3 , 14. Αίαντας Αυλίδας 3.

Η επόμενη: ΑΟΚΧανιά -Μίλων.