Βήμα πρόκρισης για την ΑΕΚ,75-84 τον ΠΑΟΚ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τους κιτρινόμαυρους…

Η ΑΕΚ ήθελε τη διασταύρωση με τον ΠΑΟΚ στο TOP-16 του Basketball Champions League και στο πρώτο ματς που έγινε στο Παλατάκι έδειξε για ποιον λόγο πίστευε ότι είναι το φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι νίκησε εύκολα τους Θεσσαλονικείς, πιο εύκολα απ' όσο δείχνει το τελικό 84-75 και έχει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα εν όψει του δεύτερου αγώνα που θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη στο ΟΑΚΑ (13/3 στις 19:30), με τον Βινς Χάντερ να κάνει πράγματα και θαύματα και τους Γκρίφιν, Σαντ-Ρος, Ματσιούλις να τον ακολουθούν.

Οι χιλιοταλαιπωρημένοι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν πείσμα και διάθεση, δεν ήταν όμως έτοιμοι για έναν τόσο απαιτητικό αγώνα. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν είχε τον Τζαμάλ Τζόουνς στη δωδεκάδα, δεν πήρε πολλά από τους Φιλ Γκος - Γουίλ Χάτσερ και πλέον γνωρίζει πως μόνο με θαύμα η ομάδα του θα συνεχίσει στις οκτώ κορυφαίες της διοργάνωσης.

Ο τρόπος με τον οποίο μπήκε η ΑΕΚ στο ματς ήταν για... όσκαρ. Η ομάδα του Μπάνκι βρέθηκε στο 2-12 στο τρίτο λεπτό, πήγε στο 4-28 στο έβδομο με εκπληκτικό μπάσκετ και στις δύο άκρες του παρκέ και τελικά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +19 (11-30) με τους γηπεδούχους να έχουν μία ασίστ για πέντε λάθη. Οι Θεσσαλονικείς έβαλαν τον κόσμο στην εξίσωση του αγώνα με το επί μέρους 8-2 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έτρεξε άλλο ένα επί μέρους 13-2 για να μαζέψει τη διαφορά στους πέντε (32-37), δεν πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο, είχε μαζέψει όμως αυτό το -24 που έμοιαζε απίθανο να ανατραπεί για να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ντέρμπι.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας στις αρχές της τρίτης, με τον Ματσιούλις να σκοράρει τρίποντο από την αριστερή γωνία για το 41-54 στο 25' και τον Χάντερ να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι. Όσο κι αν ήθελαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ να διεκδικήσουν... κάτι από αυτό το ματς, τόσο εκείνοι της ΑΕΚ ανέβαζαν τη διαφορά, με τον Σαντ-Ρος να σκοράρει γκολ-φάουλ για το 46-64 στο 29' και τον Παπαθεοδώρου να χρεώνεται με τεχνική ποινή. Κι όταν βρήκε ρυθμό κι ο Σάκοτα (56-76 στο 34'), τότε όλα κρίθηκαν υπέρ των κιτρινόμαυρων που έκαναν επίδειξη δύναμης σε μια έδρα που παραδοσιακά τους δυσκολεύει, αλλά άφησαν τον ΠΑΟΚ να μειώσει και να έχει κάποιες ελπίδες εν όψει του δεύτερου αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-30, 36-45, 46-65, 75-86

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζέφερσον 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές), Κόνιαρης 18 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης 7 (1), Τέπιτς 15 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1), Χρυσικόπουλος 4, Γκάρετ 6 (8 ριμπάουντ), Γκος 6 (2/9 σουτ), Χάτσερ 4 (1/9 σουτ)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 13 (4/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Χάντερ 20 (10/13 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 4, Ματσιούλις 9 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Θίοντορ 8 (3/9 σουτ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος, Τζέιμς, Μωραΐτης, Σάκοτα 16 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Σαντ-Ρος 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)