Προσπάθησε αλλά έχασε (και) στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός

Ήττα με τελικό σκορ 79-68 για τους "πράσινους"...

Πάλεψε αλλά έχασε (και) στη Βαρκελώνη ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" προσπάθησαν αλλά ηττήθηκαν από τη Μπαρτσελόνα με 79-68...

Μετά από καλό πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός στη δεύτερη περίοδο μπήκε νωθρά με την Μπαρτσελόνα να χτυπάει με απανωτά λέι απ και να πηγαίνει στο +9 (23-14), στο 12’. Με ένα σχήμα με Καλάθι, Λεκαβίτσιους και Μήτογλου οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να πλησιάσουν στο -5 (25-20), στο 14’, ενώ με μπροστάρη τον «καυτό» Παπαπέτρου, η διαφορά μειώθηκε στους τρεις πόντους (30-27), στο 16’. Το «τριφύλλι» ανέβασε κι άλλο τις στροφές του στην άμυνα, σημάδεψε πολύ τον Τόμιτς («διαβάζοντας» πολύ καλά τις αδυναμίες του), με αποτέλεσμα αρχικά να μειώσει στον πόντο (32-31) και στα 50’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ισοφαρίσει (34-34). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν ένα καλάθι και φάουλ του Κλαβέρ, με τον Μήτογλου να διαμορφώνει στο τέλος το 37-36. Με τρομερές άμυνες ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και με ένα 4-0, πήρε ξανά το προβάδισμα (37-40), μέσα σε τρία λεπτά, ενώ διατηρούνταν μπροστά μέχρι το 41-42. Η συνέχεια ήταν καταστροφική για το «τριφύλλι», καθώς οι κακές επιλογές στην επίθεση, σε συνδυασμό με την κακή περιφερειακή άμυνα, έδωσαν τρίποντα στους Καταλανούς, οι οποίοι έκαναν ένα 12-0 και πήγαν στο +11 (53-42), στο 26’. Ωστόσο, οι παίκτες του Πιτίνο δεν το έβαλαν… κάτω και με τους Παπαπέτρου και Λεκαβίτσιους έβαλαν ξανά τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, μειώνοντας στο -4 (56-52), στο 29’. Στον εναπομείναντα χρόνο και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και έτσι δεν άλλαξε κάτι.

Το ίδιο συγκεντρωμένος στην άμυνα ήταν ο Παναθηναϊκός και στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ με τον Λεκαβίτσιους έφερε το ματς στην ισοπαλία (56-56). Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να περάσει μπροστά χάρη στον Σεραφέν, ο οποίος έκανε μεγάλη ζημιά στη ρακέτα με τα επιθετικά του ριμπάουντ (62-58). Στη συνέχεια, ο Καλάθης βγήκε μπροστά για τους «πράσινους», αλλά δεν είχαν το… αντίδοτο του Ερτέλ και έτσι οι Καταλανοί διατηρούνταν μπροστά (69-63). Μάλιστα, τα πράγματα έγινα ακόμη πιο δύσκολα αργότερα για το «τριφύλλι», καθώς οι επιπόλαιες επιθέσεις έδιναν την ευκαιρία στους γηπεδούχους όχι μόνο να διατηρούν το προβάδισμά τους, αλλά να τον φτάνουν στο +10 (75-65), στο 38’ και ουσιαστικά να κλειδώνει τη νίκη, που ήρθε με το ό 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-36, 56-52, 79-68

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 14 (5/5 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο), Πάνγκος 2, Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 3 (1), Χάνγκα 7 (1), Ερτέλ 23 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οριόλα 4, Κούριτς 8 (2), Κλαβέρ 8 (1), Τόμιτς 7 (7 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Παπαγιάννης 2, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 17 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παππάς 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Γκιστ 8, Λεκαβίτσιους 8 (2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 8 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 8 (4/5 δίποντα)