Γ΄Εθνική: «Πεντάσφαιρος» ο Αλμυρός στο ντεπούτο Παπαματθαιάκη

Νίκη με 5-1 για την ομάδα του Γαζίου κόντρα στην Αναγέννηση Ιεράπετρας

Ονειρικό ντεπούτο για τον Μανώλη Παπαματθαιάκη στον πάγκο του Αλμυρού αφού κέρδισε με 5-1 την Αναγέννηση Ιεράπετρας.

Ο Ντιατά έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης απέκρουσε την μπάλα και στην επαναφορά δεν δυσκολεύτηκε με προβολή να κάνει το 1-0 ο Γαρεφαλάκης.

Στο 8’ ο Δημήτρης Κοιλιάρας σούταρε και «άγγιξε» το 2-0, με την μπάλα όμως να σταματάει στο δοκάρι του Γκογκόση!

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Αλμυρός έκανε δύο τα τέρματα του με τον Ντιατά μετά από σέντρα του Χαϊντίνι!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος με το 2-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Αλμυρός μπήκε το ίδιο δυνατά και μόλις στο 46’ έκανε τρία τα τέρματα του!

Ο Χαϊντίνι γύρισε στον Γαρεφαλάκη και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0.

Στο 53' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και μείωσαν με αυτογκόλ του Ενγκουέμ σε 3-1!

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε λίγο, όμως ο Αλμυρός κατάφερε να φτάσει και σε τέταρτο τέρμα με τον Ντιατά στο 80' μετά από πάσα του Γιάννη Κοιλιάρα.

Ο Ντιατά ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 83' μετά από νέο γύρισμα του Γιάννη Κοιλιάρα και εκτέλεση στο παραθυράκι από τον επιθετικό του Αλμυρού!

Στο 89' ο Αλμυρός είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαλούση με αυτή να είναι και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς με το 5-1 να μένει ως το τέλος και την ομάδα του Γαζίου να πανηγυρίζει για το τρίποντο που είχε ανάγκη.

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Διονύσιο (65' Αγαπάκης), Ζέλιος, Γιαλλούσης, Δαμιανάκης, Κοιλιαρας Γ., Ενγκουέμ, Κουράκης (10’ λ.τρ. Χαϊντίνι - 78' Αρχοντάκης), Κοιλιάρας Δ., Γαρεφαλάκης (78' Απλαδάς), Ντιάτα

Αναγέννηση Ιεράπετρας: Τριανταφυλλάκης, Πρινιανάκης (46' Χαϊντέρ), Γκαμπάς Χ., Χατζάκης, Ιωάννου, Μπρούτε, Κουζής, Γκαμπάς Δ., Μερκούρης, Γουργιώτης (68' Κόκκινος), Φερμίνα