Ήττα...με ανατροπή (73-68) από την Αργεντινή και αύριο Γαλλία για την Εθνική U19

Δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά που είχε «χτίσει» η ομάδα του Καστρίτη

Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ των Εφήβων δεν άντεξε κόντρα στην Αργεντινή και γνώρισε την ήττα 73-68 στα Δύο Αοράκια.

Έτσι, τερμάτισε 3η στον όμιλό της και θα κοντραριστεί με τη Γαλλία (αύριο, 20.30) στα νοκ-άουτ, με τον νικητή να παίρνει την πρόκριση για την 8άδα του Παγκοσμίου που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Για την ομάδα του Καστρίτη μεγάλο ματς έκαναν οι Αρσενόπουλος με 20, Καράμπελας με 16 πόντους και Ρογκαβόπουλος με 15.

H Eθνική μας πάτησε γκάζι στο 2ο δεκάλεπτο και κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 12 (20-32) με τον Χατζηδάκη, όμως ο Μάρκος έριξε τη διαφορά στους 9 (26-35) με τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου. Καθοριστικός ο Καράμπελας.

Η Ελλάδα ξέφυγε για 10 στην τρίτη περίοδο με τον Σωτηρίου να κάνει το 40-50, ωστόσο οπι Αργαντίνοι απάντησαν και με το τρίποντο του Ντε Λα Φουέντε μείωσαν σε 48-51 στο 30'.

Οι Λατινοαμερικάνοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με το γκολ-φάουλ του Ρουέσγκα, αλλά με Αρσενόπουλο και Ρογκαβόπουλο η Εθνική μας έγραψε το 57-61.

Ο Μπολμάρο με τρελό τρίποντο έκανε το 66-64, 1:30 λεπτά πριν το τέλος, ενώ ο Μάρκος με δικό του τρίποντο έκανε το 69-64 στο 39'.

Τελικά οι Αργεντίνοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 26-35, 48-51, 73-68.