Αθλητισμός

Μεγάλη συμμετοχή κρητικών στο Πανελλήνιο κλειστού στίβου

Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας θα είναι στραμμένα το σαββατοκύριακο τα βλέμματα των φίλων του κλασικού αθλητισμού καθώς διεξάγεται το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, όπου θα πάρουν μέρος οι κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες της Ελλάδας.

Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας θα είναι στραμμένα το σαββατοκύριακο τα βλέμματα των φίλων του κλασικού αθλητισμού καθώς διεξάγεται το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, όπου θα πάρουν μέρος οι κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες της Ελλάδας.

 Ανάμεσά τους και τα αστέρια της Κρήτης, τα οποία ταξιδεύουν στην Αθήνα, άλλοι για μία καλή παρουσία και άλλοι για τη διάκριση. Συνολικά στους αγώνες έχουν δηλώσει συμμετοχή 638 άνδρες και 470 γυναίκες, ενώ θα διεξαχθούν και δύο κούρσες 60μ. ΠΠ/ΠΚ Α.

Από κρητικής πλευράς σίγουρα ξεχωρίζει η παρουσία της Ειρήνης Βασιλείου στα 200μ., ενώ την η Άννας Βασιλείου και ο Λυκούργος Τσάκωνας απέσυραν τη συμμεροχή τους στα 400μ γυναικών και τα 60μ. ανδρών αντίστοιχα.  Παρούσα θα είναι, ωστόσο, η Αλεξία Κανάκη, η οποία έχει δηλώσει συμμετοχή τόσο στα 200μ. όσο και στα 400μ., ενώ τη διάκριση θα διεκδικήσει στο επί κοντώ και η Στέλλα-Ηρώ Λεδάκη. Γενικά το νησί θα έχει μεγάλη εκπροσώπηση και συγκεκριμένα έχουν δηλώσει συμμετοχή οι παρακάτω (στην παρένθεση αναγράφεται το σωματείο που ανήκει ο αθλητής και το ατομικό του ρεκόρ στο αγώνισμα):

Γυναίκες:

60μ.: Σαρρή Αικατερίνη (Ελ. Βενιζέλος, 7.63), Φακιδάρη Μαρία (Ελ. Βενιζέλος, 7.76), Μαρκάκη Μαρία (ΟΦΗ, 8.27), Μαυραντωνάκη Ευαγγελία (Ελ. Βενιζέλος, 8.42).

200μ.: Βασιλείου Ειρήνη (ΓΕΗ, 24.22), Τσαλουκίδου Ελένη (Ελ. Βενιζέλος, 25.92), Κανάκη Αλεξία (ΟΦΗ), Μαρκάκη Μαρία (ΟΦΗ, 27.24), Χανιωτάκη Γεωργία-Μαρία (ΟΦΗ).

400μ.: Βασιλείου Άννα (ΓΕΗ, 54.51), Θεοπεμτίδου Χριστίνα (Ελ. Βενιζέλος), Κανάκη Αλεξία (ΟΦΗ), Λοππινέ Μπεατρίς (ΟΦΗ), Τσαλουκίδου Ελένη (Ελ. Βενιζέλος, 60.29), Χανιωτάκη Γεωργία-Μαρία (ΟΦΗ).

1.500μ.: Δόβρου Αικατερίνη (Κύδων) 4:43.44, Μανιαδάκη Μαρίνα (Α.Ο. Λασιθίου) 4:47.51.

3.000μ.: Δόβρου Αικατερίνη (Κύδων).

3.000μ. βάδην: Φιλτισάκου Κυριακή (Ελ. Βενιζέλος, 14:17.49).

Ύψος: Βαγγέλη Άλκιστη (Ελ. Βενιζέλος, 1.76).

Επί κοντώ: Λεδάκη Στέλλα-Ηρώ (Ελ. Βενιζέλος, 4.45μ.), Κασσωτάκη Μυρτώ (Ελ. Βενιζέλος, 3.90).

Τριπλούν: Αλβερτσιάν Κριστίνα (Ελ. Βενιζέλος) 13.38.

Σφαιροβολία: Καπνισάκη Ειρήνη (Ελ. Βενιζέλος, 12.86).

Πένταθλο: Καστρινού Μελίνα (ΟΦΗ, 3.414).

Σκυταλοδρομία 4Χ400μ.: ΟΦΗ (Κανάκη Αλεξία, Καστρινού Μελίνα, Λοππινέ Μπεατρίς, Μαρκάκη Μαρία, Χανιωτάκη Γεωργία-Μαρία).

Άνδρες:

60μ.: Κόκκινος Ιωάννης (ΟΦΗ) 7.03, Φραγκούλης Ευστράτιος (Ελ. Βενιζέλος, 6.98), Κουκουρογιαννάκης Εμμανουήλ (ΓΑΣ Ιεράπετρας, 7.32), Ξενικάκης Νικόλαος (ΓΑΣ Ιεράπετρας), Τσάκωνας  Λυκούργος (Ελ. Βενιζέλος, 6.62).

200μ.: Φραγκούλης Ευστράτιος (Ελ. Βενιζέλος, 21.70), Καλογεράκης Γεώργιος (ΟΦΗ), Κόκκινος Ιωάννης (ΟΦΗ).

400μ.: Καλογεράκης Γεώργιος (ΟΦΗ, 49.75), Ποταμιανάκης Ιωάννης (ΓΕΗ).

800μ.: Βασιλάκης Κωνσταντίνος (Ελ. Βενιζέλος, 1:51.42), Σμιθ Χρήστος (ΟΦΗ).

1.500μ.: Πανταζόπουλος Αντώνιος (Α.Ο. Λασιθίου, 4:09.38), Ριζωνάκης Γεώργιος (Α.Ο. Λασιθίου).

3.000μ.: Πανταζόπουλος Αντώνιος (Α.Ο. Λασιθίου) 9:24.22).

60μ. εμπ.: Σαϊσανάς Νίκος (Ελ. Βενιζέλος, 7.81), Νατσίδης Πασχάλης (ΓΕΗ, 8.41).

5.000μ. βάδην: Τζατζιμάκης Γεώργιος (Ελ. Βενιζέλος, 22:00.75).

Μήκος: Ξενικάκης Νικόλαος (ΓΑΣ Ιεράπτρας, 7.50), Παττακός Λεωνίδας (ΟΦΗ, 6.09).

Τριπλούν: Μπόφτσης Παύλος (Ελ. Βενιζέλος, 15.84), Παττακός Λεωνίδας (ΟΦΗ, 13.64).

Σφαιροβολία: Βουρλάκης Ελευθέριος (Κύδων, 14.97).

Έπταθλο: Λαπιδάκης Νικόλαος (Α.Ο. Λασιθίου), Φιλανδαράκης Νικόλαος (ΓΑΣ Ιεράπετρας).

Αναλυτικά το πρόγραμμα του διημέρου:

Σάββατο 10/2

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΟΡΙΟ

09:00

ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής

15,00μ.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής

14,50μ.

09:30

60μ.

ΕΠΤΑΘΛΟ 1

09:50

60μ.

ΑΝΔΡΩΝ

Προκριματικές Σειρές

10:00

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής/1οΓκρουπ

3,60μ.

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής/1οΓκρουπ

2,05μ.

10:15

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΕΠΤΑΘΛΟ 2

10:20

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής/2οΓκρουπ

3,60μ.

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής/2οΓκρουπ

2,05μ.

11:00

60μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προκριματικές Σειρές

11:30

ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής

12,60μ.

11:40

400μ.

ΑΝΔΡΩΝ

Προκριματικές Σειρές

11:45

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΕΠΤΑΘΛΟ 3

12:40

400μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προκριματικές Σειρές

13:00

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΕΠΤΑΘΛΟ 4

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ

17:15

3.000μ. Βάδην

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17:20

ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17:40

5.000μ. Βάδην

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18:15

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18:30

60μ.

ΠΚ Α΄

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡA

18:35

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18:36

60μ.

ΠΚ Α΄

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:45

60μ.

ΠΠ Α΄

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:51

60μ.

ΠΠ Α΄

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:00

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19:05

ΑΛΜΑ ΣΕ ΤΡΙΠΛΟΥΝ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

19:10

60μ.

ΑΝΔΡΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:16

60μ.

ΑΝΔΡΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:25

60μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:31

60μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:40

400μ.

ΑΝΔΡΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:46

400μ.

ΑΝΔΡΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:55

400μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

20:01

400μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

20:10

1.500μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

20:20

1.500μ.

AΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

Κυριακή (11/2)

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΟΡΙΟ

10:00

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής

5,80μ.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής

13,00μ.

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής/1οΓκρουπ

4,60μ.

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής/1οΓκρουπ

1,70μ.

60μ. με Εμπόδια

ΑΝΔΡΩΝ

Προκριματικές Σειρές

10:20

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής/2οΓκρουπ

4,60μ.

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγώνας Επιλογής/2οΓκρουπ

1,70μ.

10:20

60μ. με Εμπόδια

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προκριματικές Σειρές

10:35

800μ.

ΑΝΔΡΩΝ

Προκριματικές Σειρές

11:15

800μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προκριματικές Σειρές

11:30

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

Αγώνας Επιλογής

7,30μ.

11:35

60μ. με Εμπόδια

ΠΕΝΤΑΘΛΟ 1

11:50

200μ.

ΑΝΔΡΩΝ

Προκριματικές Σειρές

12:00

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΠΕΝΤΑΘΛΟ 2

12:45

200μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προκριματικές Σειρές

13:15

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΠΕΝΤΑΘΛΟ 3

13:30

60μ. με Εμπόδια

ΕΠΤΑΘΛΟ 5

14:30

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΕΠΤΑΘΛΟ 6

14:30

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΠΕΝΤΑΘΛΟ 4

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

ΩΡΑ

ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΙΔΟΣ ΑΓΩΝΑ

16:00

3.000μ.

ΑΝΔΡΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

16:15

3.000μ.

ΑΝΔΡΩΝ

2η   ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

16:25

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

16:30

3.000μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

16:45

3.000μ.

ΑΝΔΡΩΝ

3η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

17:00

3.000μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2η   ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

17:05

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17:25

ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

17:30

1000μ.

ΕΠΤΑΘΛΟ 7

17:45

800μ.

ΠΕΝΤΑΘΛΟ5

17:55

60μ. με Εμπόδια

ΑΝΔΡΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:00

ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18:05

60μ. με   Εμπόδια

ΑΝΔΡΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:10

ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ

18:20

60μ. με Εμπόδια

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:27

60μ. με Εμπόδια

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:35

200μ.

ΑΝΔΡΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:41

200μ.

ΑΝΔΡΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:50

200μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

18:56

200μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:05

800μ.

ΑΝΔΡΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:12

800μ.

ΑΝΔΡΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:25

800μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

2η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:32

800μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η ΤΕΛΙΚΗ ΣΕΙΡΑ

19:40

4Χ400μ.

ΑΝΔΡΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

20:05

4Χ400μ.

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ

Επιμέλεια: Νίκη Μηλιαράκη

Σχόλια