Άνετη νίκη το Λαύριο, 78-65 την Κύμη

Το Λαύριο κυριάρχησε απόλυτα κόντρα στην Κύμη, την οποία νίκησε εύκολα 78-65.

Σε μεγάλη ημέρα οι γηπεδούχοι έξω από τα 6,75μ., μετρώντας 11/29 τρίποντα, με τον Μουρ να είχε 15 πόντους, τον Μέιερ 13 και τον Κουζέλογλου 12.

Από την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεχώρισαν οι Τζόουνς και Τσαγκαράκης με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Εκρηκτικό ξεκίνημα έκανε στο ματς το Λαύριο, καθώς προηγήθηκε 9-0, ενώ με πρωταγωνιστή τον Μέιερ έξω από τα 6,75μ., η ομάδα του Χρήστου Σερέλη εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια τιμή στα μισά (15-3). Η Κύμη ήταν αδύνατο να σταματήσει την κυριαρχία των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν πάρει… φωτιά στην επίθεση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με το +17 (27-10).

Με την ίδια… φόρα μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο, πηγαίνοντας την υπέρ του διαφορά στο +20 (31-11) και διατηρώντας την εκεί μέχρι τα μισά (35-15). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κατέβασαν τον ρυθμό τους, με την Κύμη να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα και να μειώνει στο -12 (37-25), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη απέκτησαν ξανά τα ηνία του ματς και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +14 (41-27).

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, η Κύμη μπήκε πιο συγκεντρωμένη και μείωσε τη διαφορά στους δέκα πόντους (43-33). Όμως, το Λαύριο συνήλθε γρήγορα και μέσα από την καλή του άμυνα, κατάφερε να στείλει τη διαφορά ξανά στο +15 (50-35) και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 55-42.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε πολύ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να «πυροβολούν» από την περιφέρεια και τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 61-52. Ωστόσο, από τα μισά και μετά, το Λαύριο βρήκε καλάθι στο ανοικτό γήπεδο και ελέγχοντας τα ριμπάουντ πήγε ξανά σε μία απόσταση ασφαλείας (72-55), φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 78-65.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 41-27, 55-42, 78-65

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 6 (1), Κακλαμανάκης 7, Μέιερ 13 (3), Ουίγκινς 7 (1), Μουρ 15 (1), Τζόνσον 4, Λεγκίκας, Νίξον 9 (3), Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κουζέλογλου 12 (1), Γκρέι 5 (1).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Οκερεαφόρ 6, Τσαγκαράκης 8 (2), Τρέιλορ 13, Ομπράιεν 6, Σμιθ 8, Μανωλόπουλος 4, Έντουαρντς, Τζόουνς 15 (2), Γλυνιαδάκης 5, Σακελλαρίου, Εζόμο.