Αθλητισμός

Έγινε η κλήρωση του Ευρωμπάσκετ νέων που θα γίνει στην Κρήτη

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η κλήρωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος νέων ανδρών, το οποίο θα φιλοξενηθεί το καλοκαίρι του 2017 στην Κρήτη, επίσης έγιναν οι κληρώσεις και των υπολοίπων Ευρωμπάσκετ νέων.

Η Εθνική Εφήβων θα πρέπει να περιμένει μετά τη λήξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 που διεξάγεται στη Σαμσούντα της Τουρκίας από 16 ως 22 Δεκεμβρίου.

Το Ευρωπαϊκό Νέων ανδρών θα διεξαχθεί στο Ρέθυμνο, τα Χανιά και το Ηράκλειο με τη γενιά που έφτασε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου το 2015 στο Βόλο να δίνει το «παρών». Η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί στον Α' Όμιλο, στον οποίο θα... συγκατοικήσει με την Τσεχία, τη Σουηδία και τη Γερμανία.

Αναλυτικά οι κληρώσεις:

Ευρωπαϊκό U20 Ανδρών Α' Κατηγορίας (Ελλάδα, Κρήτη, )

Α' Όμιλος: Τσεχία, Σουηδία, Γερμανία, Ελλάδα

Β' Όμιλος:Μαυροβούνιο, Ισλανδία, Γαλλία, Τουρκία

Γ' Όμιλος: Ουκρανία, Ισραήλ, Λετονία, Λιθουανία

Δ' Όμιλος: Ιταλία, Σλοβενία, Ισπανία, Σερβία

Ευρωπαϊκό U18 Ανδρών

Η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί τον Ιανουάριο (πιθανή ημερομηνία 26/1) στα γραφεία της FIBA, καθώς το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2016 θα διεξαχθεί 16-22/12 στη Σαμσούντα της Τουρκίας.

Ευρωπαϊκό U16 Ανδρών Β' Κατηγορίας (Σόφια, Βουλγαρία, 10-19/8)

Α' Όμιλος: Ισλανδία, Βέλγιο, Ελλάδα, Λευκορωσία, Ρουμανία, Αυστρία

Β' Όμιλος: Κύπρος, Ολλανδία,Πολωνία, Δανία, Ουκρανία,Βουλγαρία

Γ' Όμιλος: Ισλανδία, Τσεχία, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Νορβηγία, Σλοβακία, Ουγγαρία

Δ' Όμιλος: Κόσοβο, Γεωργία, Μ. Βρετανία, Λουξεμβούργο, ΠΓΔΜ, Πορτογαλία

Ευρωπαϊκό U18 Γυναικών Α' Κατηγορίας (Σοπρόν, Ουγγαρία, 5-13/8)

Α' Όμιλος: Σερβία, Σουηδία, Ισπανία, Κροατία

Β' Όμιλος: Ουγγαρία, Ελλάδα, Λετονία, Τουρκία

Γ΄Όμιλος: Ρωσία, Σλοβενία, Τσεχία, Λιθουανία

Δ' Όμιλος: Γαλλία, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Ιταλία, Βέλγιο

Ευρωπαϊκό U20 Γυναικών Β' Κατηγορίας (Εϊλάτ, Ισραήλ, 8-16/7)

Α' Όμιλος: Γερμανία, Ισλανδία, Σλοβακία, Τσεχία, Ελλάδα,Ουκρανία

Β' Όμιλος: Ρουμανία, Ισλανδία, Ισραήλ, Κροατία, Μεγάλη Βρετανία, Λευκορωσία

Ευρωπαϊκό U16 Γυναικών Β' Κατηγορίας (ΠΓΔΜ, Σκόπια, 17-26/8)

Α' Όμιλος: Πορτογαλία, Φινλανδία, Βουλγαρία, Νορβηγία, Εσθονία

Β' Όμιλος: Βέλγιο, Σλοβενία, Ιρλανδία, Ουκρανία, ΠΓΔΜ, Μολδαβία

Γ' Όμιλος: Σουηδία, Ελλάδα, Ισραήλ, Λουξεμβούργο, Ισραήλ

Δ' Όμιλος: Σλοβακία, Μ. Βρετανία, Δανία, Ελβετία, Αλβανία, Βοσνία Ερζεγοβίνη

ΤΑ ΝΕΑ του neakriti.gr ΣΤΟ Google News

Τα δημοφιλέστερα του 24ώρου

Σχόλια