Απίστευτη ανατροπή, όμως ήττα για τον Εργοτέλη

Απίστευτο ματς έγινε στο Λίντο με τον Εργοτέλη να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής χάνοντας, μετά από ένα χιτσκοκικό φινάλε, με 74-76 από τον Πρωτέα Βούλας.

Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν από το -13 στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει στην ολική ανατροπή, όμως ένας Ηρακλειώτης, ο Κώστας  Βαρδαβάς είπε "όχι" στο φινάλε έχοντας 4/4 βολές και αφού είχαν συμβεί απίστευτα πράγματα για την επιστροφή του Εργοτέλη.

Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά στο ματς, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και με οδηγούς τους Χουχούμη και Καραλή στην επίθεση βρέθηκε να προηγείται με 20-11 στο 8'. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους, κατάφεραν να βγουν στον αιφνιδιασμό και με επιμέρους 3-19 σερί προηγήθηκαν με 23-30 στο 13'.

Οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν, πίεσαν περισσότερο, βρήκαν λύσεις με τον Γεωργούτσο και απάντησαν με δικό τους 8-0 σερί ξαναπαίρνοντας τα ηνία με 31-30. Στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, όμως έχασαν τη συγκέντρωσή τους και ο Πρωτέας κατάφερε να ξεφύγει προηγούμενος με 37-46  στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου.

Το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό και οι δύο ομάδες σκόραραν με δυσκολία. Παρόλα αυτά οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 45-49 με τρίποντο του Χουχούμη 5':28'' για το 30'. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά, όμως πέτυχαν μόλις μία βολή και ο Πρωτέας ξέφυγε και πάλι με 46-55 στο 28', ενώ το τριαντάλεπτο έληξε 51-59.

Στην τελευταία περίοδο δεν έμπαινε καλάθι με τίποτα και όταν τελικά ο Μούτσα έσπασε ο… ρόδι στο 34' ακολούθησε ένα σερί του Πρωτέα που τον έφερε στο +13 (51-64) στο 34':22''. Και σε αυτό το σημείο δεν τα παράτησαν οι γηπεδούχοι. Πάλεψαν να επιστρέψουν στο ματς και τα κατάφεραν με μία απίστευτη ανατροπή. Μάτωσαν στην άμυνα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Χουχούμη και με επιμέρους σερί 16-5 μείωσαν σε 67-69 39'',8 για το τέλος. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Μόρφη στα 28'', ριμπάουντ του Γεωργούτσου, άστοχο τρίποντο του Χουχούμη και φάουλ στον Μόρφη, ο οποίος με 2/2 έκανε το 67-71 17'' για το φινάλε.

Ο Γεωργούτσος μέσα από τη ρακέτα μείωσε σε 69-71 στα 11'', στα 7'' έγινε φάουλ  στον  Βαρδαβά που έκανε το 69-73, όμως το τρίποντο του Καρακωνσταντάκη έβαλε "φωτιά" μειώνοντας σε 72-73 3'' για το τέλος. Χωρίς να κυλήσει χρόνος έγινε φάουλ στον Βσρδαβά, ο οποίος ήταν και πάλι εύστοχος για το 72-75, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν φάουλ πάνω σε προσπάθεια για τρίποντοτο του Κσρσακωνσταντάκη, ο οποίος 1'' πριν το τέλος είχε τη δυνατότητα να στείλει το ματς στην παράταση. Ήταν άστοχος στις δύο πρώτες βολές, αστόχησε επίτηδες στην 3η και ο Βερτούδος με φόλοου έκανε το 74-75. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται ότι έγινε και φάουλ στον βραχίσωμο σέντερ, όμως δε δόθηκε Σε νεκρό χρόνο έγινε αντιαθλητικό φάουλ στον Αυγενικό που με μία βολή διαμόρφωσε το 74-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-44 (ημίχ.), 51-59, 74-76.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 15, Καρακωνσταντάκης 8 (2), Μαχαιριανάκης, Βερτούδος, Χουχούμης 25 (5), Σταράκης 3 (1), Χασάπης, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Δόσπρας 4, Σαρρής, Καραλής 17 (2).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μ. Μανουσέλης): Αντωνόπουλος, Βλάχος, Λάτσης, Μπούρας, Εμμανουηλίδης 13 (3), Αθηνιώτης 5 (1), Αυγενικός 11 (2), Βαρδαβάς 12, Σκουλούδης 10, Μόρφης 12 (1), Πλόχμης 7, Μούτσα 6.