Αθλητισμός

Φουλ δράση για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018

Σήμερα ξεκινά το εξαήμερο των προκριματικών του Μουντιάλ 2018, όπου φυσικά ξεχωρίζουν τα δύο μεγάλα ευρωπαϊκά ντέρμπι, το Ιταλία - Ισπανία για την 2η αγωνιστική και το Ολλανδία - Γαλλία για την 3η αγωνιστική.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Πέμπτη 6/10

Αυστρία - Ουαλία (21:45)

Μολδαβία - Σερβία

Ιρλανδία - Γεωργία

Σκόπια - Ισραήλ

Ιταλία - Ισπανία

Λίχτενσταϊν - Αλβανία

Ισλανδία - Φινλανδία

Τουρκία - Ουκρανία

Κόσοβο - Κροατία

Παρασκευή 7/10

Γαλλία - Βουλγαρία (21:45)

Λουξεμβούργο - Σουηδία

Ολλανδία - Λευκορωσία

Ουγγαρία - Ελβετία

Λετονία - Νήσοι Φερόε

Πορτογαλία - Ανδόρα

Βέλγιο - Βοσνία

Ελλάδα - Κύπρος

Εσθονία - Γιβραλτάρ

Σάββατο 8/10

Αζερμπαϊτζάν - Νορβηγία (19:00)

Αρμενία - Ρουμανία

Μαυροβούνιο - Καζακστάν

Αγγλία - Μάλτα

Γερμανία - Τσεχία (21:45)

Β.Ιρλανδία - Σαν Μαρίνο

Πολωνία - Δανία

Σκωτία - Λιθουανία

Σλοβενία - Σλοβακία

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

Κυριακή 9/10

Ουαλία - Γεωργία (19:00)

Ισραήλ - Λίχτενσταϊν

Φινλανδία - Κροατία

Ουκρανία - Κόσοβο

Μολδαβία - Ιρλανδία (21:45)

Σερβία - Αυστρία

Αλβανία - Ισπανία

Σκόπια - Ιταλία

Ισλανδία - Τουρκία

Δευτέρα 10/10

Λευκορωσία - Λουξεμβούργο (21:45)

Ολλανδία - Γαλλία

Σουηδία - Βουλγαρία

Ανδόρα - Ελβετία

Νήσοι Φερόε - Πορτογαλία

Λετονία - Ουγγαρία

Βοσνία - Κύπρος

Εσθονία - Ελλάδα

Γιβραλτάρ - Βέλγιο

Τρίτη 11/10

Καζακστάν - Ρουμανία (19:00)

Τσεχία - Αζερμπαϊτζάν (21:45)

Γερμανία - Β.Ιρλανδία

Νορβηγία - Σαν Μαρίνο

Δανία - Μαυροβούνιο

Πολωνία - Αρμενία

Λιθουανία - Μάλτα

Σλοβακία - Σκωτία

Σλοβενία - Αγγλία

Οι βαθμολογίες

Group A

1. Βουλγαρία 3 (4-3)

2. Ολλανδία 1 (1-1)

3. Σουηδία 1 (1-1)

4. Γαλλία 1 (0-0)

5. Λευκορωσία 1 (0-0)

6. Λουξεμβούργο 0 (3-4)

Group B

1. Ελβετία 3 (2-0)

2. Λετονία 3 (1-0)

3. Ουγγαρία 1 (0-0)

4. Νήσοι Φερόε 1 (0-0)

5. Ανδόρα 0 (0-1)

6. Πορτογαλία 0 (0-2)

Group C

1. Γερμανία 3 (3-0)

2. Αζερμπαϊτζάν 3 (1-0)

3. Τσεχία 1 (0-0)

4. Βόρειος Ιρλανδία 1 (0-0)

5. Σαν Μαρίνο 0 (0-1)

6. Νορβηγία 0 (0-3)

Group D

1. Ουαλία 3 (4-0)

2. Αυστρία 3 (2-1)

3. Ιρλανδία 1 (2-2)

4. Σερβία 1 (2-2)

5. Γεωργία 0 (1-2)

6. Μολδαβία 0 (0-4)

Group E

1. Δανία 3 (1-0)

2. Πολωνία 1 (2-2)

3. Καζακστάν 1 (2-2)

4. Μαυροβούνιο 1 (1-1)

5. Ρουμανία 1 (1-1)

6. Αρμενία 0 (0-1)

Group F

1. Σκωτία 3 (5-1)

2. Αγγλία 3 (1-0)

3. Σλοβενία 1 (2-2)

4. Λιθουανία 1 (2-2)

5. Σλοβακία 0 (0-1)

6. Μάλτα 0 (1-5)

Group G

1. Ισπανία 3 (8-0)

2. Ιταλία 3 (3-1)

3. Αλβανία 3 (2-1)

4. Σκόπια 0 (1-2)

5. Ισραήλ 0 (1-3)

6. Λίχτενσταϊν 0 (0-8)

Group H

1. Βοσνία 3 (5-0)

2. Ελλάδα 3 (4-1)

3. Βέλγιο 3 (3-0)

4. Γιβραλτάρ 0 (1-4)

5. Κύπρος 0 (0-3)

6. Εσθονία 0 (0-5)

Group I

1. Κροατία 1 (1-1)

2. Ισλανδία 1 (1-1)

3. Ουκρανία 1 (1-1)

4. Τουρκία 1 (1-1)

5. Φινλανδία 1 (1-1)

6. Κόσοβο 1 (1-1)

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς

Σχόλια