Τρίτο χάρη στην ήττα του Αμύντα το Ηράκλειο

Στην 3η θέση τερμάτισε το Ηράκλειο στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής μετά τη νίκη του με  79-72 επί της Ένωσης Ιλίου στην παράταση (66-66 κ.α.).

Η νίκη του Ιωνικού Νικαίας με 74-72 επί του Πανιωνίου καρδιοχτύπησε την κρητική ομάδα, όμως η απρόσμενη  ήττα του Αμύντα από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στην παράταση με 93-85 είχε ως αποτέλεσμα να προκύψει τριπλή ισοβαθμία στη 2η θέση. Έτσι ο Αμύντας βγήκε 2ος και πάει στα μπαράζ για την άνοδο στην Α2 . Μπαράζ όμως θα δώσει και το Ηράκλειο ως τρίτο αντιμετωπίζοντας τον τρίτο του β' ομίλου. Ο νικητής θα έχει ελπίσα ανόδου εφόσον αδειάσουν δύο θέσεις στην Α2.

Το Ηράκλειο είδε τη ήττα με τα μάτια του καθώς με το σκορ 66-66 δόθηκε φάουλ υπέρ του Ο.  Μπέλλα με έξι πρώτα να απομένουν για τη λήξη. Ο σέντερ της Ένωσης έχασε, ωστόσο και τις δύο βολές καθώς η ομάδα του είχε ήδη υποβιβαστεί μετά τη νίκη του Εργοτέλη κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση για να νικήσει η κρητική ομάδα.

Το Ηράκλειο μετά το πρώτο πεντάλεπτο, όπου έκανε αρκετά λάθη, ανέβασε ρυθμό και με σερί 17-3 μετέτρεψε το εις βάρος του 4-7 σε 21-12 στο 8':30''. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το Ηράκλειο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού όλα ανατράπηκαν στη 2η περίοδο. Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο και με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν ψυχολογία ακολούθησε ένα επιμέρους 5-16 σερί για να προηγηθεί η Ένωση με 27-31 στο 18'. Οι «κυανόλευκοι» με τον Σπυριδάκη οδηγό έκλεισαν, ωστόσο, το ημίχρονο προηγούμενοι με 35-34.

Με όπλο τα τρίποντα του Φούντα η Ένωση έδειξε να ελέγχει το ματς στην 3η περίοδο, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους (38-48 και 40-50). Σιγά-σιγά το Ηράκλειο έκλεισε την ψαλίδα μειώνοντας σε 52-55 με τον Λιανό, όμως με τρίποντο του Στρατομήτρου το 30λεπτο έληξε 52-58.

Με καλή άμυνα στην 4η περίοδο, το Ηράκλειο μείωσε σε 57-58 στο 33':20'', ισοφάρισε σε 63-63 στο 37', όμως με νέο τρίποντο του Φούντα η Ένωση προηγήθηκε με 63-66. Με ένα καλάθι του Λιανού και μία βολή του Κουπίδη το σκορ έγινε 66-66 στο 39'. Ακολούθησε τάπα του Πάλλη στον Μπέλλα Ο., όμως και ο Καραδολάμης αστόχησε από τα 6.75 και 6 πρώτα πριν τη λήξη οι διαιτητές έδωσαν φάουλ υπέρ του Μπέλλα Ο. Έχοντας μάθει ότι ο Εργοτέλης νίκησε και άρα για την Ένωση δεν υπήρχε τρόπος να μείνει στην κατηγορία αστόχησε και στις δύο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί το Ηράκλειο με σερί 7-0 προηγήθηκε με 73-66 και έφτασε και στη νίκη.

Διαιτητές: Κοτσιμός, Ντάνος.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 35-34 (ημίχ.), 52-58,  66-66 κ.α., 79-72.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Πρωτογεράκης, Αγαπιάδης 2, Παπαδάκης 7, Αυγενικός 2, Σπυριδάκης 15 (1), Καραδολάμης 15, Κουπίδης 14 (2), Μαραγκάκης, Λιανός 20, Πάλλης 4.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Γ. Ζαφειράκης): Βαϊδάκης 3 (1), Μπέλλας Ι. 3(1), Καπινιάρης 8 (1), Φούντας 20 (5), Τσολάκης 10, Μπασδέκης 6 (1), Μπέλλας Ο. 5 (1), Πανουσόπουλος 3 (1), Στρατομήτρος 6 (2), Σκορδάς 3, Κόκκας6.