Πέρασε η Αγγλία, νίκες για Ισπανία-Ρωσία

Η Ισπανία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του 3ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2016 με αντίπαλο τη Σλοβακία, την οποία νίκησε και έπιασε στην κορυφή. Η Αγγλία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στην τελική φάση, με τον Γουέιν Ρούνεϊ να κάνει ρεκόρ. Η Ρωσία νίκησε τη Σουηδία των Ντουρμάζ και Μπεργκ και την πλησίασε στον πόντο.

Η Ισπανία ήταν θετική, επιβλητική και ουσιαστική απέναντι στη Σλοβακία και πήρε τη νίκη με 2-0 στο Οβιέδο, με συνέπεια να την πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας του 3ου ομίλου και να αποκτήσει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, αφού στο παιχνίδι του 1ου γύρου είχε ηττηθεί με 2-1. Η "φούρια ρόχα" μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε με τον Τζόρδι Άλμπα στο 6', ενώ στο 30' ο Αντρές Ινιέστα έκανε το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι. Με την κατοχή υπέρ της και τον Ίκερ Κασίγιας να κάνει την 100ή συμμετοχή με το εθνόσημο ως αρχηγός, το μομέντουμ ήταν υπέρ των πρωταθλητών Ευρώπης. Ο Ρόμπερτ Μακ που έπαιξε στην κορυφή για το 1ο ημίχρονο και ο Έρικ Σάμπο που πέρασε στον αγώνα στο 74' δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι για τη Σλοβακία που δέχθηκε 2 γκολ σε ένα παιχνίδι για πρώτη φορά από τον Οκτώβριο του 2013.

Ο Γουέιν Ρούνεϊ έκανε... μισό ρεκόρ και η Αγγλία έκανε περίπατο στο Ολυμπιακό Στάδιο του Σεραβάλε διαλύοντας με 6-0 το αδύναμο Σαν Μαρίνο και παίρνοντας την πρόκριση για το Euro 2016. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έψαχνε ένα γκολ για να φτάσει τον αρχισκόρερ της χώρας, Μπόμπι Τσάρλτον, και το βρήκε με πέναλτι στο 13'. Παρά τις προσπάθειες στη συνέχεια και τη βοήθεια μιας... πειραματικής ομάδας (Τζέιμι Βάρντι, Τζόντζο Σέλβεϊ, Άλεξ Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν και Ρος Μπάρκλεϊ μεταξύ άλλων στο βασικό σχήμα), δεν έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή, ωστόσο τα "λιοντάρια" δεν πτοήθηκαν. Ο Κρίστιαν Μπρόλι με αυτογκόλ έκανε το 2-0 και από εκεί και πέρα πήραν τη "σκυτάλη" οι Μπάρκλεϊ, Θίο Γουόλκοτ και Χάρι Κέιν που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ρωσία αναπτέρωσε τις ελπίδες απευθείας πρόκρισης στην τελική φάση του Euro 2016, μετά από τη νίκη της με 1-0 επί της Σουηδίας που παρέμεινε στη 2η θέση, αλλά με έναν πόντο απόσταση από την αντίπαλό της. Στο ντεμπούτο του Λέονιντ Σλούτσκι στον πάγκο, οι Ρώσοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκαν με τον Αρτέμ Τζιούμπα στο 38ο λεπτό. Οι Σκανδιναβοί δεν μπορούσαν να αξιοποιήσουν τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στην κορυφή (με τον Τζίμι Ντουρμάζ να παίζει από πίσω του) και τον έχασαν στην ανάπαυλα με ενοχλήσεις (στη θέση του ο Όλα Τόιβονεν). Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες και στο 2ο ημίχρονο για να σκοράρουν, με τον Έρικ Χαμρέν να απαντάει με την είσοδο του Μάρκους Μπεργκ στο 60'. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.