Άλλη μία σπουδαία νίκη του ΟΦΗ, 61-74 τον Αετό

Τα προβλήματα… ταιριάζουν στον μπασκετικό ΟΦΗ, ο οποίος για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έφυγε νικητής από το γήπεδο επικρατώντας μετά του  Λαυρίου και του Αετού εκτός έδρας με 61-74 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α2.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η κρητική ομάδα επέβαλε το ρυθμό της, έπαιξε εκπληκτική άμυνα και με εξαιρετικά ποσοστά από τα 6,75 έχτισε μία διαφορά φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Ο ΟΦΗ μετά τα πρώτα λεπτά έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι, ενώ έκλεισε την 1η περίοδο προηγούμενος με 14-17. Ο Αετός μείωσε σε 19-20, αλλά από εκεί και μετά η κρητική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο. Με εκπληκτική άμυνα και επιμέρους 9-20 έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 28-40.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 3η περίοδο με τον ΟΦΗ να ελέγχει απόλυτα το ματς, ενώ με… βροχή τριπόντων από τους Χάλαρη, Σταμπουλή και Μποχωρίδη προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους (37-58) στη λήξη του 30λέπτου.

Η διαφορά έφτασε και τους 26 πόντους (37-63) στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου. Από εκεί και μετά ο ΟΦΗ έχασε την επαφή του με το σκορ και επέτρεψε στους γηπεδούχους να μειώσουν ακόμα και στους 11 πόντους (61-72) χωρίς να απειλήσουν ωστόσο.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Κοτσιμπός-Ζαχαρής.

Δεκάλεπτα: 14-17, 28-40, 37-58, 61-74.

Αετός (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης 7 (1), Κουκουνιάς 2, Μπασδέκης 7 (1), Κόκκαλης 4, Βαρναβάς, Αράπης 2, Τοπάλης 3, Μιχόπουλος 2, Ροδοστόγλου 18 (3), Πέτρουλας 2, Τζουγκαράκης 14 (6 ριμπάουντ).

ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 17 (3), Σταμπουλής 6 (1), Μαυρογιάννης 5 (9 ασίστ), Λιανός 22 (1), Κυρίτσης, Χάλαρης 24 (2), Σκλήβας.