Ο Εργοτέλης σταμάτησε το αήττητο του Κρόνου Αγ. Δημ.

Στο Λίντο σταμάτησε το αήττητο σερί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου καθώς ο Εργοτέλης τον νίκησε με 80-70 στο πλαίσιο της 11ης και τελευταίας για το 2014 αγωνιστικής της Γ' Εθνικής κατηγορίας.

Οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, είχαν τα ηνία από το ξεκίνημα και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη κόντρα στον πρωτοπόρο και αήττητο ως σήμερα  Κρόνο.

Με εξαιρετική άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, ο Εργοτέλης πήρε τα ηνία από το ξεκίνημα του αγώνα, ενώ προηγήθηκε με 9-2 στο 3'. Ο Κρόνος μείωσε σε 11-10 στο 5' και  30-29 στο 14', αλλά πάντα οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τις λύσεις για να διατηρούνται σε θέση οδηγού, ενώ με ένα ξέσπασμα στα μέσα της 2ης περιόδου βρέθηκαν και στο +9 (40-31) στο 17' για να λήξει το ημίχρονο με το σκορ 47-39 υπέρ τους.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Εργοτέλης επέβαλε πλήρως το ρυθμό του, ενώ βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 16 πόντους (58-42) στο 25'. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπουν στο ματς με όπλο την άμυνά τους και τα κατάφεραν εν μέρει μειώνοντας σε 63-56 λίγο πριν το 30λεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κρόνος με οδηγό τον Φρουσκλιά μείωσε σε 72-68 στο 37':30'', αλλά ένα καλάθι του Σακελλαράκη και το αντιαθλητικό φάουλ του Στραγανιώτη στον Καρακωνσταντάκη που του έκλεψε την μπάλα έδωσαν τη δυνατότητα στον Εργοτέλη να ξεφύγει και πάλι και να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Κυριακόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 47-39 (ημίχ.), 65-56, 80-70

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 11, Καρακωνσταντάκης 6, Χασάπης, Ξενάκης 12 (1), Χαρωνίτης, Σακελλαράκης 16 (1), Σκαρλάτος 7 (1), Βασιλειάδης 2, Αρναουτάκης 6, Κομψέλης, Καραλής 20 (2).

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Π. Σαββάτης): Νικαντζάμ 2, Στραγανιώτη 4, Ξιούρας 7 (1), Μπάλας 3, Δορκοφύκης 4, Αντωνόπουλος 11 (3), Φρουσκλιάς 25 (2), Χαλβατζής 4, Γιαννόπουλος 8 (1), Ανδρεάτος 2, Τσιλαγάς.