Μεγάλο διπλό με ανατροπή για τον ΟΠΕΡ

Μετά από μεγάλη μάχη δύο και πλέον ωρών ο ΟΠΕ Ρεθύμνου πέτυχε την ολική ανατροπή στο Μαρκόπουλο, όπου βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ (καθώς και με 21-17 στο δ' και 11-8 στο τάι μπρέικ) και κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο δίποντο (3-2 σετ) στη μάχη της 4ης θέσης, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να κάνουν το πιο αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους.

Στο πρώτο σετ το Μαρκόπουλο είχε από την αρχή το προβάδισμα, για να καταφέρει μετά το β' τεχνικό τάιμ άουτ να ξεφύγει με 20-15, εκμεταλλευόμενο την κακή υποδοχή του ΟΠΕΡ ενώ με νέο σερί από άσσους έκλεισε εύκολα το σετ.

Στο β' σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο μέχρι το β' τεχνικό τάιμ άουτ (16-15), αλλά το 17-16 έγινε 19-16 για το Μαρκόπουλο χάρις σε δύο καλές άμυνες της Σάκκουλα και πετυχημένες κόντρες, για να φτάσουμε στο 20-16 με άουτ της Κορτέζ και στο 21-16 στη φάση του αγώνα, όταν η Κόστιτς με πλασέ έδωσε τέλος σε ένα ράλι από συνεχόμενες άμυνες… Το σερί των γηπεδούχων σταμάτησε στο 22-16 και το 2-0 ήρθε με άνεση.

Στο γ' σετ ο κ. Χαχαγιόπουλος πέρασε ακραία την Κατερίνη, κεντρική την Σαπαρέφσκα, αλλά ο ΟΠΕΡ όσο εύκολα προηγήθηκε με 1-4, τόσο εύκολα δέχθηκε ένα σερί 6-0, παθαίνοντας επιθετικό μπλακ άουτ, ωστόσο απάντησε άμεσα. Με την Κορτέζ στο σερβίς, έτρεξε ένα δικό του σερί 0-9, φτάνοντας το σκορ στο 7-13!. Ο Λυκούδης εξάντλησε γρήγορα τα δύο τάιμ άουτ που είχε δικαίωμα να πάρει, έριξε στη μάχη κι όλο τον πάγκο του, ωστόσο το σετ πήγε εύκολα στον ΟΠΕΡ που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δ' σετ ξεφεύγοντας με 1-5 και 3-8.

Το Μαρκόπουλο 'έκλεισε' τη διαφορά στο 7-9 με δύο λάθη της Φεντότοβα, αλλά με τα σερβίς της ίδιας το σκορ έφτασε στο 7-12. Ο ΟΠΕΡ προηγήθηκε 8-14 κι ενώ έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το σετ, ήταν η σειρά της Νίκιτς από τη γραμμή του σερβίς να αλλάξει τη ροή του αγώνα, καθώς με τέσσερις σερί άσους και μια υπόδειξη των διαιτητών για λάθος θέσεις το σκορ έγινε 15-14!!! Ο ΟΠΕΡ ισοφάρισε σε 15-15, αλλά το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 10-1 (18-15) με δύο μπλοκ στην Κορτέζ.

Το Μαρκόπουλο έφτασε στο 20-16 με άσο της Βαρουδάκη, όμως το χαμένο σερβίς της Γεωργιάδου στο 21-17 ήταν η αρχή για το σερί του ΟΠΕΡ που προηγήθηκε 21-22 με άουτ της Κόστιτς και 22-24 με νέο άουτ της ίδιας. Η Νίκιτς έσπασε το πρώτο σετ μπολ του ΟΠΕΡ, για να τελειώσει το σετ με επίθεση της Κατερίνη.

Στο τάι μπρέικ το Μαρκόπουλο ξέφυγε 9-6 και διατήρησε το +3 μέχρι το 11-8, όπου η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη έπαθε νέο μπλακ άουτ. Το σκορ έγινε 11-10 με μπλοκ της Κορτέζ στην Βαρουδάκη, ενώ ετά το τάιμ άουτ του Λυκούδη, ακολούθησαν δύο κακές υποδοχές και ισάριθμες κόντρες από την Σαπαρέφσκα για το 11-12 και ο ΟΠΕΡ με συνολικά σερί 0-7 έφτασε στο τελικό 11-15 και στην πολύτιμη νίκη.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 12-25, 23-25, 11-15.

Μαρκόπουλο (Λυκούδης): Φούτζιλα 6 (5/24 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες), Νικολαΐδη 4 (2/5 επ., 1 άσο), Νίκιτς 17 (7/20 επ., 7 άσοι, 3 μπλοκ), Βαρουδάκη 16 (13/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Κόστιτς 22 (18/44 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γεωργιάδου 9 (6/17 επ., 3 μπλοκ), Σάκκουλα -λ (86% υπ. - 68% άριστες) / Ζήση Χ., Ζήση Π., Σόουζα, Πολυδώρου.

Ρέθυμνο (Χαχαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 15 (11/26 επ., 4 μπλοκ, 61% υπ. - 17% άριστες), Παρασκάκη 2, Κατερίνη 10 (7/17 επ., 3 μπλοκ, 35% υπ. - 24% άριστες), Κορτέζ 18 (12/38 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Φεντότοβα 15 (14/37 επ., 1 άσο, 14% υπ. - 05% άριστες), Σαλούστρου 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Σημαντηράκη -λ (50% υπ. - 23% άριστς) / Δραμιτινού.