Καλύτερος ο Πανιώνιος πέρασε από την έδρα του Ηρακλείου

Την τέταρτη ήττα του στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας του μπάσκετ γνώρισε το Ηράκλειο από τον Πανιώνιο. Η κρητική ομάδα είχε κάποια καλά διαστήματα, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι επικρατώντας με 67-80 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Ο Πανιώνιος μπήκε σε θέση οδηγού από την αρχή, ενώ εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία του Ηρακλείου στην άμυνα και τα ριμπάουντ, προηγήθηκε με 5-14 στο 4’. Μία πεντάλεπτη διακοπή του αγώνα λόγω διαμαρτυρίας των ανθρώπων του Ηρακλείου είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να χάσουν το ρυθμό τους και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-14 στο 5’:30’’. Στη συνέχεια, όμως οι «κυανέρυθροι» ήταν καταιγιστικοί και εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στους 19 πόντους (12-31) στο 13’:13’’.

Βελτιώνοντας την άμυνα του το Ηράκλειο επέστρεψε στο παιχνίδι και με επιμέρους 18-2 σερί μείωσε σε 30-33 στο 17’. Η αντεπίθεσή του, όμως δεν ολοκληρώθηκε και ο Πανιώνιος βρέθηκε ξανά στο +11 (30-41) για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ 33-41 χάρη στο τρίποντο του Μαραγκάκη στην εκπνοή.

Η 3η περίοδος ήταν ανοικτή με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εύκολα. Ο Πανιώνιος διατηρούσε σταθερά μία διαφορά ασφαλείας, ενώ ακόμα και όταν το Ηράκλειο μείωσε σε 47-54 και 52-57 βρήκε τα μεγάλα σουτ για να παραμείνει σε θέση ισχύος.

Με το καλάθι και φάουλ του Κουπίδη, το Ηράκλειο μείωσε σε 55-60 στο 31’:30’’, όμως ο Νοέας απάντησε με τον ίδιο τρόπο και οι έκτοτε το σκηνικό ήταν ίδιο: Το Ηράκλειο προσπαθούσε να σκοράρει με ατομικές ενέργειες ή τρίποντα και όποτε το κατάφερνε ο Πανιώνιος απαντούσε άμεσα με αποτέλεσμα να μην απειληθεί ουσιαστικά.

Τα δεκάλεπτα: 12-28, 33-41 (ημίχ.), 52-60, 67-80.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Πάνου 1, Λόλας, 2 Παπαδάκης 8, Τσερκιτσόγλου 12 (1), Μαραγκάκης 4 (1), Πετράκης 12 (1), Κουπίδης 8 (1), Λιανός 2, Λάτοβιτς 14 (2), Πάλλης 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ν. Οικονόμου): Αλίχοτζιτς 13 Νοέας 5, Νικολακόπουλος, Πελεκάνος 8 (1), Μπάρλος 20 (2), Σακελλαρίου 11 (1), Καρύδας 11 (1), Μίχαλος, Μπιλλής 3, Ματαλών 9, Δημητριάδης.