Γιάννης Καφετζάκης

Δείτε το βίντεο από την «Ανάβαση Ζένια Η & Κ ΑΕΒΕ»

Μοναδικό θέαμα στον 1ο αγώνα για το Κύπελλο Κρήτης

Με τον καλύτερο τρόπο άνοιξε η αγωνιστική χρονιά για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό της Κρήτης αφού ο 1ος αγώνας για το Κύπελλο Αναβάσεων, η «Ανάβαση Ζένια Η &Κ ΑΕΒΕ» στέφθηκε από επιτυχία, επιφυλάσσοντας δυνατές συγκινήσεις σε αγωνιζόμενους και θεατές.

Υπενθυμίζουμε ότι νικητής της Ανάβασης ήταν ο Γιάννης Καφετζάκης με Peugeot 106 S16 αφού σημείωσε τον απόλυτο χρόνο της διαδρομής σε 4:11.47. Στην 2η θέση της κατηγορίας 3 βρέθηκε ο Γιάννης Νικολιδάκης επίσης με Peugeot 106 S16 (4:14:09) ενώ ακολούθησε ο Ανδρέας Μαραγκάκης με Peugeot 106 (4:21:83).

Ανάβαση Ζένια

Στην κατηγορία 4, μετά από έντονο συναγωνισμό την 1η θέση κατέκτησε ο Γιώργος Ιωαννίδης με Citroen AX GT και χρόνο 4:26:60, με 2ο τον Λευτέρη Ζερβάκη με Citroen Saxo VTS (4:28:52) και 3ο τον Μανώλη Σκεπετζάκη με Peugeot 106 S16 (4:30:38).

Στην κατηγορία 2 , τη νίκη πήρε ο Τίτος Τιτάκης με το Citroen DS3 R3T και χρόνο 4:15:38. Ακολούθησε στην 2η θέση ο Δημήτρης Φρατζεσκάκης με το Ford Fiesta ST (4:17:80) και η τριάδα έκλεισε με τον Άγγελο Σφίγγα με Peugeot 206 (4:18:80).

Στην Formula Saloon είχαμε τον Δημήτρη Καψαλάκη με Ford Fiest ST (4:41:48) και τον Κυριάκο Παπαργυρίου με BMW 3 E30 Drift (5:05:60), να κάνουν αντίστοιχα το 1-2 στην κατηγορία.