Γυναικες ΠΑΟΚ τελικός

Η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ έκανε το νταμπλ, κατακτώντας σήμερα και το Κύπελλο Ελλάδας!

Σάρωσαν τους τίτλους φέτος οι γυναίκες του ΠΑΟΚ, καθώς μετά το πρωτάθλημα, κατέκτησαν σήμερα και το Κύπελλο Ελλάδας.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά επικράτησε 5-4 της ΑΕΚ στην διαδικασία των πέναλτι, με τον τελικό που έγινε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο να κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1, όπως και το έξτρα ημίωρο της παράτασης.

Πρωταγωνίστρια στον σημερινό τελικό για τον ΠΑΟΚ ήταν η Νόιχαους, η οποία απέκρουσε το πέναλτι της Νίκα και οδήγησε την ομάδα της στο τρόπαιο!

Μετά την κατάκτηση του τίτλου από την ανδρική ομάδα, αλλά και το αντίστοιχο πρωτάθλημα από την ομάδα Κ15, ήρθε η σειρά των γυναικών του συλλόγου να πανηγυρίσουν μία ακόμη… κούπα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τις «ασπρόμαυρες», οι οποίες στο 20ο λεπτό βρήκαν το προβάδισμα με τρομερή κεφαλιά της Παπαδοπούλου μετά τη σέντρα της Μήτκου. Το γκολ αυτό έκανε τις δύο ομάδες να σφίξουν περισσότερο, αφού ο ΠΑΟΚ κάθισε πάνω στο προβάδισμα και η ΑΕΚ δεν θέλησε να δώσει διαδρόμους προς την εστία της.

Το ημίχρονο βγήκε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με σκορ 1-0, αλλά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους βρήκε τις «κιτρινόμαυρες» να ισοφαρίζουν. Η Χατζηνικολάου έπαιξε κάθετα και τρύπησε την αντίπαλη άμυνα, με την Στεφάτου να πλασάρει ιδανικά από θέση τετ-α-τετ για το 1-1 στο 47’. Ο «δικέφαλος του βορρά» πήρε μέτρα στο γήπεδο, προσπαθούσε να απειλήσει αλλά έβρισκε κλειστούς διαδρόμους και δεν μπορούσε να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα της ΑΕΚ, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Ούτε στο έξτρα μισάωρο οι δύο ομάδες κατάφεραν να βρουν τις στιγμές τους για να αποφύγουν τη διαδικασία των πέναλτι και η νικήτρια ομάδα θα κρινόταν στη ρωσική ρουλέτα.

Εκεί, τα 9 από τα 10 πέναλτι βρήκαν δίχτυα. Το ένα που δεν βρήκε, ήταν αυτό της Νίκα, το οποίο έβγαλε εντυπωσιακά η Νόιχαους για να χαρίσει την κούπα στην ομάδα της.