ΑΕΛ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
ΑΕΛ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ INTIME.GR

Κύπελλο Ελλάδας: Ισόπαλο 1-1 στον «Κάμπο», κρίνεται στο Περιστέρι η πρόκριση για ΑΕΛ και Ατρόμητο

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Ατρόμητο για την φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας

Η Λάρισα ήταν αυτή που φαινόταν ότι θα αποκτούσε προβάδισμα πρόκρισης στον πρώτο παιχνίδι, αφού το γκολ του Όγμποε στο 80΄έδειχνε ότι θα έκρινε την αναμέτρηση. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ με τον Γιουμπιτάνα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και με αυτό τον τρόπο η πρόκριση θα κριθεί εξ ολοκλήρου στη ρεβάνς του Περιστερίου

Όσον αφορά την πορεία του παιχνιδιού, η ομάδα του Περιστερίου ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο τέταρτο, απείλησε με προβολή του Βαλένσια στο 15’ ωστόσο η ΑΕΛ ευτύχησε να βρει δίχτυα στο 26ο λεπτό, με το γκολ του Πεδρόσο όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ.

Νέα ευκαιρία είχαν οι γηπεδούχοι στο 38’ όταν από εκτέλεση φάουλ, ο Πλέγας έπιασε ολομόναχος την κεφαλιά από την «καρδιά» της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η ομάδα του Κάμπου έφτασε κοντά στο γκολ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σε φάση διαρκείας η οποία ολοκληρώθηκε με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής από τον Καλουτσικίδη που έδιωξε ενστικτωδώς ο Μαρκετζιάνι

Στο δεύτερο μέρος, το σύνολο του Παύλου Δερμιτζάκη μπήκε καλύτερα και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 65΄με σουτ του Πεδρόσο να καταλήγει δύσκολα σε κόρνερ από το Μαρκετζιάνι. Στη συνέχεια, από την εκτέλεση κόρνερ, ο Ηλιάδης πήρε ολομόναχος την κεφαλιά από την «καρδιά» της περιοχής, χωρίς όμως να βρίσκει εστία.

Η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε εν τέλει καρπούς και στο 80ο λεπτό, ο Μαρκετζιάνι έκανε ένα πολύ σοβαρό λάθος δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ, έχασε την μπάλα από τον Όγκμποε και ο επιθετικός της ΑΕΛ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία για να κάνει το 1-0 για τους «Βυσσινί»

Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η ΑΕΛ κρατούσε το επί μέρους σκορ, ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος κατάφερε να φτάσει σε γκολ ισοφάρισης με τον Γιουμπιτάνα, ο οποίος έκανε ένα πολύ όμορφο σουτ, μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Σουλούκο για το 1-1, που αποτέλεσε το τελικό σκορ.

Η ρεβάνς του Περιστερίου είναι προγραμματισμένη για τις 10 Ιανουαρίου στις 17:00.

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης (79’ Παπαγεωργίου), Στάμου, Ηλιάδης, Μαϊδανός (79’ Παπαδόπουλος), Πλέγας, Θωμαΐδης (72’ Αντράντα), Μπρου, Κ. Παπαγεωργίου (72΄ Όγκμποε), Κοσονού, Πεδρόσο (66’ Νίνο).

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Αθανασίου, Πομόνης (46’ Ιμερέκοφ), Έρλινγκμαρ, Κούεν (66’ Καμαρά), Γιουμπιτάνα, Ντιρκς (66’ Ρομπάιγ), Βαλένσια, Τζοβάρας (70’ Βέργος).