ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ INTIME.GR

Κύπελλο Ελλάδας: «Διπλό» στην Τρίπολη ο Πανσερραϊκός, έθεσε βάσεις για πρόκριση στους «8»

Μεγάλη νίκη για το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία που κέρδισε με 0-2 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για το πρώτο σκέλος της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε ο Πανσερραϊκός που απέσπασε το διπλό από την έδρα του Αστέρα Τρίπολης με 0-2.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στο πρώτο μισάωρο με λιγοστές φάσεις, ωστόσο ο Πανσερραϊκός βρήκε το γκολ στο 38ο λεπτό, όταν μια αμυντική αδράνεια στην περιοχή των Αρκάδων έγινε εκμεταλλεύσιμη από το Μασαρίποφ, ο οποίος βρήκε ωραία τον Τομάς και αυτός με πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο για να στείλει την ομάδα των Σερρών με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αστέρας προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, απείλησε με ένα σουτ του Μπαρτόλο (51’) που μπλόκαρε ο Κατσίκας, εντούτοις για δεύτερη φορά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα. Σε οργανωμένη επίθεση στο 56’, ο Χατζηστραβός έβγαλε υπέροχη ασίστ στον Σοφιανό που με ιδανικό πλασέ μέσα από την περιοχή σκόραρε για το 2-0.

Στο 68ο λεπτό τεράστια ευκαιρία του Αστέρα να μειώσει όταν σε εξαιρετική σέντρα του Μπαρτόλο από τα δεξιά, ο Μιριτέλο πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Κατσικά

Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης, το σύνολο του Μίλαν Ράσταβατς πίεσε για να βρει το σημαντικό γκολ που θα έδινε περισσότερες πιθανότητες για την πρόκριση στον επαναληπτικό.

Το πέτυχε στο 90’ με τον Βαλιέντε, αλλά ο διαιτητής είδε φάουλ στον Κατσίκα και με αποτέλεσμα να μην μετρήσει. Έτσι, ο Πανσερραϊκός έθεσε τις βάσεις για να βρεθεί στην φάση των 8 που θα αντιμετωπίσει ΠΑΟΚ ή Βόλο

Σε ότι έχει να κάνει με το επαναληπτικό παιχνίδι Πανσερραϊκός-Αστέρας Τρίπολης στις Σέρρες, έχει οριστεί για τις 10 Ιανουαρίου 2024 στις 17:00.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκρόζντανιτς (56’ Καστάνιο), Ατιένθα, Ρουμπέν Γκαρσία, Χουχούμης, Αλάγκμπε (46’ Μουνάφο), Σουρλής (25’ Βαλιέντε), Ζουγλής, Σίτο (46’ Καλτσάς), Ρεγκίς (46’ Μπαρτόλο), Μιριτέλο.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Γκοτζαμανίδης (63’ Μασκανάκης), Θυμιάνης, Πεταυράκης, Τσαγκαλίδης (6’ Δεληγιαννίδης), Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός, Μασαρίποφ (46’ Χατζηστραβός), Τομάς (82’ Οικονόμου), Μπαΐροβιτς (63’ Άλεξιτς).