Προμηθέας Άρης μπάσκετ
photo intime

Νίκη στην παράταση για τον Άρη κόντρα στον Προμηθέα

Σε τρίτο ματς θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League

Στην Πάτρα σε τρίτο παιχνίδι θα λύσουν τις διαφορές τους Άρης και Προμηθέας για τον α΄γύρο των play off της Basket League, αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε 89-85 στην παράταση, στο Αλεξάνδρειο και έκανε το 1-1 στη σειρά των αγώνων.

Το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη έκανε ένα εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο με τους Γκάλινατ - Ντε Σόουζα να παίρνουν τη σκυτάλη από τον εκπληκτικό στο πρώτο μέρος Ρόνι Χάρελ.

Ο Προμηθέας ήταν αποκαδιωτικός στο περιφερειακό σουτ, το ίδιο διάστημα και βρέθηκε στο -26 όμως με το εκπληκτικό 31-8 της τελευταίας περιόδου κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση με απίστευτο τρίποντο του Χέιλ.
Εκεί, ο Χέιλ είχε ένα κρίσιμο λάθος μετά από βολές του Τολιόπουλου (88-85), με τον παίκτη του Άρη να βάζει στη συνέχεια 1/2 για να κρίνει οριστικά έναν αγώνα με πολύ σασπένς, ένταση και θέαμα.
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76 (κ.α.), 89-85.