Βόλεϊ

Πρώτο βήμα για Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ στα play offs της Volley League

Nίκησαν τον Μίλωνα και τον Παναθηναϊκό αντίστοιχα...

Με κορυφαίους τους Χιντάλγκο και Παγιένκ και όπλο το πιεστικό σερβίς ο Ολυμπιακός νίκησε το Μίλωνα με 3-0 σετ στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ και έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα για πρόκριση στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League. Η πρόκριση θα κριθεί στις 3 νίκες και εάν χρειαστούν όλοι οι ημιτελικοί του ζευγαριού θα γίνουν 25/3, 5/4, 8/4, 12/4.

Το Σάββατο (25/3, 21:30), οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη, στον δεύτερο ημιτελικό της Volley League.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με επίθεση του Στερν, προηγήθηκε με 6-3, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει δύο διαδοχικούς άσσους, για το +5 (9-4). Τα σετ: 3-0 (25-13, 25-23, 25-20).

Ο ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Ντεν Ντρις σταμάτησε το εις βάρος του 5-0 από τον Παναθηναϊκό, έφτασε σε άνετη νίκη με 3-0 σετ και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs σε 77 λεπτά. Το τριφύλλι παρατάχθηκε στη Θεσσαλονίκη χωρίς τον τραυματία Κόβαρ ο οποίος όπως φάνηκε έλειψε αρκετά από τους πράσινους.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς, εκτός από τα χαμένα σέρβις, και με τους Ντεν Ντρις και Ράπτη σε εξαιρετική μέρα δεν άφησαν περιθώρια στον Παναθηναϊκό που είχε αρκετούς εκ των παικτών του σε κακή μέρα με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να φτάσει σε μια άνετη νίκη. Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 25-22) σε 77΄.