Έχασε στη Σύρο ο ΟΦΗ από τον Φοίνικα

Το παιχνίδι της χρονιάς αυτό που ακολουθεί την Ορεστιάδα

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι ο ΟΦΗ χθες στη Σύρο καθώς υπέστη ήττα με 3-0 σετ από τον Φοίνικα που πλησίασε στον -1 βαθμό τον Μίλωνα που βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο ΟΦΗ ήταν νευρικός, δεν άντεξε την πίεση στην υποδοχή και ο Τζιουμάκας ήταν ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων.

«Χάναμε εύκολα σερί στο σάιντ-άουτ. Στο δεύτερο και τρίτο σετ, είχαμε κακή υποδοχή στο εύκολο σερβις και στο τρίτο είχαμε κακή ανάπτυξη.Ξέρουμε τα προβλήματα μας και που πρέπει να δουλέψουμε.Το αρνητικό δεν είναι ότι δεν πήραμε βαθμούς, αλλά ότι δεν πήραμε κάτι απο το παιχνίδι.Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε.Για μας είναι παιχνίδι της χρονιάς με την Ορεστιάδα.Πρέπει να κερδίσουμε Πηγασο και Ορεστιάδα, για να είμαστε κοντά στα πλέι-άουτ και να διεκδικήσουμε την παραμονή μας», δήλωσε ο προπονητής του Ο.Φ.Η. Κώστας Δεληκώστας ενώ ο κεντρικός του Ο.Φ.Η. Βαγγέλης Βαϊόπουλος τόνισε: «Ήρθαμε για να διεκδικήσουμε κάτι απο το παιχνίδι. Προσπαθούμε να διεκδικούμε σετ και πόντους, γιατί είναι δύσκολα τα πράγματα. Ο Φοίνικας στα κρίσιμα σημεία έδειξε την εμπειρία του, έβγαλε κάποιες σημαντικές άμυνες, που ήταν κλειδί για την έκβαση του αγώνα».

Στους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι με τον Φοίνικα να έχει προβάδισμα ενός πόντου μέχρι το 5-5. Με δύο επιθέσεις από Κλίνκενμπεργκ και Φρομ έγινε το 7-5, ο ΟΦΗ όμως με αιχμή του δόρατος τον Τζιουμάκα, ισοφάρισε στο 10-10. Στο 15-14 μπήκε ο Φρομ στη θέση του σερβίς και εξασφάλισε “αέρα” τεσσάρων πόντων στον Φοίνικα, αφού πήρε δύο άσσους και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα για το 18-14 και στη συνέχεια με άουτ του Ντεμιρτζί έγινε το 19-14. Ο ρυθμός ανακόπηκε με τα χαμένα σερβίς και από τις δύο ομάδες, για να έρθει ωστόσο ο αρχηγός του Φοίνικα και με δύο επιθέσεις να τελειώσει το σετ στο 25-21.

Ιερεζουέλο και Κλίνκενμπεργκ δημιούργησαν το 5-1 στο ξεκίνημα του β’ σετ, ενώ ο Φρομ με εντυπωσιακές άμυνες έδινε συνέχεια στις φάσεις για τον Φοίνικα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για τη μείωση της διαφοράς, κάτι που έγινε στο 6-4 με τον Μπλούμπεργκς, ο Φοίνικας όμως είχε ρυθμό και επιλογές στην επίθεση, ενώ και η άμυνά του έδινε ευκαιρίες για αντεπιθέσεις. Και πάλι ο Κλίνκενμπεργκ οδήγησε την ομάδα, για το 15-9, ενώ με εντυπωσιακές φάσεις διαρκείας έγινε το 20-12 με τον Χαραλαμπίδη. Παρότι ο ΟΦΗ πίεσε εκ νέου, και με τον Τζιουμάκα από το σερβίς έφτασε μέχρι το 23-20, ο Μιχάλοβιτς “καθάρισε” το σετ με 25-20.

Αντίστοιχο το έργο και στο τρίτο και τελευταίο σετ, όπου ο Φοίνικας μπήκε στη θέση του οδηγού μετά το 5-5, αναγκάζοντας μάλιστα τον ΟΦΗ σε πολλά λάθη τόσο από το σερβίς, όσο και κοντά στο φιλέ. Το 10-9 που ήρθε με τον Βαϊόπουλο, έγινε 16-10, με τον Παπαλεξίου να παίρνει σημαντικούς πόντους, ενώ το προβάδισμα διευρύνθηκε όσο προχωρούσε το σετ. Το 18-12 έγινε με pipe του Κλίνκενμπεργκ, ο Μιχάλοβιτς στη συνέχεια πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους για το 23-17 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Μανωλάκη και άουτ σερβίς του Μπλούμπεργκς για το 25-19.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-20, 25-19) σε 82΄

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένσιτς): Μιχάλοβιτς 10π. (10/23επ.), Παπαλεξίου 8 (4/8επ., 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (4/8επ.), Ιερεζουέλο 5 (3/7επ., 2 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 10 (9/25επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 67%αρ.), Φρομ 11 (9/18επ., 2 άσσοι, 56%υπ., 22%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 74%υπ., 52%αρ.), Σωνάκης (λ), Γαλιώτος, Μανωλάκης, Παλαιολόγος.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Αντάμι 3π. (0/1επ., 3 μπλοκ), Βαΐόπουλος 4 (3/8επ., 1 άσσος), Ντεμιρτσί 4 (4/18επ., 54%υπ., 33%αρ.), Μπλούνμπεργκς 7 (6/12επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 9 (9/16επ., 64%υπ., 27%αρ.), Τζιουμάκας 13 (12/31επ., 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. - 50%υπ., 44%αρ.), Δαρίδης (λ.), Τσαλικιάν, Αραμπόπουλος, Μπαρντακτζιάν.