Νίκη στην Αμαλιάδα για τη ΓΕΗ

Δεν τα κατάφεραν ΣΦΠΧανίων στους Άνδρες και Ν.ΟΠΕΡ στις Γυναίκες...

Με νίκη πέρασε από την Αμαλιάδα η ΓΕΗ, που επικράτησε με το καθαρό 0-3 του Κόροιβου, δείχνοντας ανώτερη σε όλο το ματς. Η ομάδα του Ηρακλείου βρήκε μια αντίσταση στο 1ο σετ, κάμπτοντάς την όμως με το τελικό 20-25. Η συνέχεια ήταν ευκολότερη για το συγκρότημα του Ηρακλείου, που πήρε το 2ο σετ με 17-25 και το 3ο με 11-25.

Τα σετ: 20-25, 17-25, 11-25.

Μετά από έξι συνεχή επιτυχημένα αποτελέσματα, ο ΣΦΠ Χανίων ηττήθηκε με 0-3 σετ από την ΑΘΛΗΣΗ Μυτιλήνης, στο κλειστό της Σούδας. Ο σοβαρός τραυματισμός του Παπάζογλου (φόβοι για ζημιά στο γόνατο) επηρέασε τους γηπεδούχους, που δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων και πήραν εύκολα το πρώτο σετ (17-25). Όσο και αν πίεσε η χανιώτικη ομάδα στη συνέχεια, δεν ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη.

Τα σετ: 17-25, 22-25, 20-25.

Η γυναικεία ομάδα του Ν. ΟΠΕΡ, για τη 14η αγωνιστική της Α2, ηττήθηκε στο τάι μπρέικ στον Άγιο Δημήτριο, επιστρέφοντας με τον ένα βαθμό στις αποσκευές της. Τα κορίτσια του Ρεθύμνου μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το 1ο σετ με 17-25, όμως με το ίδιο σκορ οι γηπεδούχες έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Άγιος Δημήτριος, πιο αποφασιστικός και αποτελεσματικός στη συνέχεια, πήρε κεφάλι στο σκορ (25-20), ενώ μάχη έγινε στο 4ο σετ, με το Ν. ΟΠΕΡ να επικρατεί τελικά με 26-28, πηγαίνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Και εκεί υπήρξε μεγάλο αγωνιστικό ενδιαφέρον με τον Άγιο Δημήτριο να κερδίζει το σετ (15-12) αλλά και το παιχνίδι.

Τα σετ: 17-25, 25-17, 25-20, 26-28, 15-12.