Μεσογειακοί αγώνες: Για την 5η θέση η ΕΘνική βόλεϊ γυναικών

Επικράτησε με 3-1 σετ της Κροατίας...

Η Εθνική βόλεϊ γυναικών επικράτησε με 3-1 σετ της Κροατίας και θα διεκδικήσει το μεσημέρι του Σαββάτου (02/07, 14:30) την 5η θέση στους Μεσογειακούς αγώνες κόντρα στην Αίγυπτο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια άλλαξε πρόσωπο και επικρατώντας σε όλους τους τομείς έφτασε δίκαια στη νίκη.

Στο πρώτο σετ η Εθνική ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 17-16 για να ξεφύγει η Κροατία με 20-16 και να κάνει το 1-0.

Από το δεύτερο σετ η Στράντζαλη πήρε τη θέση της Κυπαρίσση με την Ελλάδα να έχει μονίμως το προβάδισμα (4-7, 10-12, 13-17, 18-19, 18-23), ενώ στο τρίτο η Εθνική μας πήγε να πάθει ότι και με την Ισπανία στον προημιτελικό.

Προηγήθηκε με 13-18, η Κροατία ισοφάρισε, αλλά η Εθνική μας έβγαλε άμεση αντίδραση (19-21) και κέρδισε το σετ στο 23-25.

Στο τέταρτο (και όπως αποδείχθηκε τελευταίο) σετ η Ελλάδα κυριάρχησε και απέκτησε από νωρίς σημαντική διαφορά (8-5), η Κροατία αντέδρασε και από το 12-16 ισοφάρισε σε 16-16, ωστόσο και πάλι η Ελληνική ομάδα είχε άμεση απάντηση )με 16-20) φθάνοντας στη νίκη.

Οι πόντοι της Κροατίας προήλθαν από 12 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και εκείνοι της Ελλάδας από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

1ο σετ: 8-4, 16-14, 21-17, 25-19

2ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 22-25

3ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 23-25, 19-25

4ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 19-25

Τα σετ: 25-19, 22-25, 23-25, 19-25