Βόλεϊ

Μόνο το Ρέθυμνο κέρδισε στην Α2 βόλεϊ

Δεν τα κατάφεραν οι ομάδες της ΓΕΗ στο Λίντο...

Για την 8η αγωνιστική της Α2 Ανδρών, η ΓΕΗ δεν τα κατάφερε στο Λίντο, χάνοντας στο τάι μπρέικ από τον Ιωνικό Νικαίας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-22 όμως ο Ιωνικός βρήκε λύσεις και ισορρόπησε το παιχνίδι με 17-25 για να πάρει μάλιστα προβάδισμα στη συνέχεια με 1-2 (19-25). Οι αθλητές της ΓΕΗ ανέβασαν ρυθμό και ισοφάρισαν σε 2-2 (25-22), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση όμως στο καθοριστικό 5ο σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν το σετ με 8-15 και μαζί τη νίκη.Τα σετ: 25-22, 17-25, 19-25, 25-22, 08-15.
Για την Α2 Γυναικών, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής, ο ΝΟΠ Ρεθύμνου πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Βύρωνα επικρατώντας 2-3 της Ένωσης. Δυναμικό ξεκίνημα έκαναν τα κορίτσια της Ρεθυμνιώτικης ομάδας, παίρνοντας τα δύο πρώτα σετ με 16-15 και 19-25 όμως οι γηπεδούχες κατάφεραν να ανακτήσουν δυνάμεις και παρότι δυσκολεύτηκαν αρκετά στο 3ο σετ, το πήραν τελικά με 25-23 και με την ψυχολογία με το μέρος τους ισοφάρισαν σε 2-2 με 25-17. Η συνέχεια όμως ανήκε στο ΝΟΠ Ρεθύμνου που βρήκε τον τρόπο να επιβάλει το παιχνίδι του και τελικά να επικρατήσει με 6-15. Τα σετ: 16-25, 19-25, 25-23, 25-17, 06-15.
Από την άλλη, δεν τα κατάφεραν σήμερα οι Γυναίκες της ΓΕΗ κόντρα στην Αργυρούπολη στο Λίντο από την οποία ηττήθηκαν 0-3 σετ, με εμφανή τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων. Τα σετ: 12 – 25, 11 – 25, 13 – 25.