Volley League: Ήττα για ΟΦΗ από Παναθηναϊκό

Παραμένει χωρίς κάτι θετικό στο πρωτάθλημα η ομάδα του Ηρακλείου

Το δύσκολο ξεκίνημα του ΟΦΗ στην φετινή Volley League δεν έχει αποφέρει κάτι θετικό. Έτσι μετά τον Ολυμπιακό στο ΒΑΚ, σήμερα η ομάδα του Ηρακλείου

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-0 σετ του ΟΦΗ και πήρε τη δεύτερη φετινή νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στη Volley League σε αντίθεση με τον ΟΦΗ που δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του ματς και παρέμεινε χωρίς νίκη ως τώρα στη Volley League.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απολύτως και πήρε γρήγορα το προβάδισμα που τους οδήγησε στο 1-0, ενώ στο δεύτερο ο ΟΦΗ ήταν πιο ανταγωνιστικός, αλλά δεν κατάφερε να κοντράρει μέχρι τέλους τον αντίπαλο. Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» πήραν διαφορά και... χαλάρωσαν, με τους Κρητικούς να ροκανίζουν ξανά τη διαφορά στο τέλος, χωρίς να γίνουν απειλητικοί ουσιαστικά.

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-16

2ο σετ: 6-8, 16-12, 21-17, 25-20

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-22

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 8 άσσοι, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. οι πόντοι προήλθαν: 1 άσσος, 24 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-20, 25-22) σε 73΄.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 9π. (5/9επ., 4 άσσοι, 75%υπ., 50%αρ.), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 11 (7/9επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 10 (8/20επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 88%υπ., 62%αρ.), Βαν ντε Ντρις 8 (6/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στάλεκαρ 8 (6/9επ., 2 μπλοκ).

ΟΦΗ (Κώστας Δεληκώστας): Ντιβίς 10 (7/25επ., 3 μπλοκ), Αρπάγιου, Κότο 6 (4/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 46%υπ., 8%αρ.), Βαιόπουλος 6 (3/5επ., 3 μπλοκ), Τσέλιος 3 (3/6επ.), Βάργκας 7 (7/14επ., 52%υπ., 20%αρ.) / Δαρίδης λ. (54%υπ., 46%αρ.), Στεφανίδης, Γιαννόπουλος, Κάλλας, Τεφτσής (λ), Τζουκγκαράκης, Σαλταφερίδης.