Βόλεϊ

Έχασε από τον Φίλιππο στην πρεμιέρα των play out ο ΟΦΗ

Χωρίς βαθμολογικό κίνητρο τα παιχνίδια αφού δεν υποβιβάζεται καμία ομάδα...

Mε ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο μίνι πρωτάθλημα των play out της Volley League για τις θέσεις κατάταξης 5-8 ο ΟΦΗ αφού δεν τα κατάφερε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, χάνοντας από τον Φίλιππο Βέροιας με 3-1 σετ. Η ομάδα του Ηρακλείου προσπάθησε σε ένα ακόμη παιχνίδι χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει κάτι, αφού οι αντίπαλοι έλεγξαν το ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος, επικρατώντας χωρίς δυσκολία. Από τη μία το γεγονός ότι δεν υπάρχει βαθμολογικό κίνητρο αφού καμία ομάδα δεν υποβιβάζεται, από την άλλη η σωματική καταπόνηση της ομάδας εξαιτίας της 15νθημερης αποχής λόγω του κορωνοϊού, δεν επιτρέπουν στον ΟΦΗ να φτάσει στο αγωνιστικό επίπεδο που θα μπορούσε υπό άλλες συνθήκες.
Με τα δεδομένα που υπάρχουν λοιπόν το συγκρότημα του Άκη Φλαούνα προσπαθεί να κερδίσει ό,τι μπορεί και να… χτίσει για την επόμενη ημέρα της ομάδας.
Ο Φίλιππος είχε τον απόλυτο έλεγχο στα δύο πρώτα σετ. Οπως φαίνεται και στο σκορ δεν είχαμε εναλλαγές με εξαίρεση το 3ο σετ όπου ο ΟΦΗ προηγήθηκε 22-19 με το μπλοκ του Μαρκς στον Τζιουμάκα, αλλά ο Φίλιππος με τα μπλοκ του Τζιουμάκα, του Γάτση και δύο λάθη των κρητικών έκανε σερί 5-0 και έκανε το 24-22. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε με δύο επιθέσεις του Σαρικεΐσογλου, άσσο του Φραγκιαδάκη και άουτ του Στέλιου Τζιουμάκα.
Στο 4ο σετ ο Φίλιππος με άσσους τους Γάτση ξέφυγε 6-2, συντήρησε τη διαφορά και πήρε τη νίκη.
Τα σετ: 3-1 (25-20, 25-19, 24-26, 25-19) σε 113'
Αύριο για την 2η αγωνιστική των play out στις 17:00 ο ΟΦΗ θα αντιμετωπίσει στο ίδιο γήπεδο τον Μίλωνα ενώ στο άλλο παιχνίδι (19:00) θα αναμετρηθούν: Κηφισιά- Φίλιππος Βέροιας. Την Κυριακή (17:00) στο Ζηρίνειο ο ΟΦΗ θα παίξει με την Κηφισιά ενώ στη Ν. Σμύρνη (19:00) θα αγωνιστούν: Μίλων- Φίλιππος Βέροιας.