Η Κηφισιά νίκησε τον ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ

Ντεμπούτο με την ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε ο Γαλλοσέρβος προπονητής Νίκολα Ματιάσεβιτς…

Η Κηφισιά σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του εφετινού πρωταθλήματος νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και σημείωσε την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά παρότι βρέθηκε να χάνει δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ με αντεπίθεση διαρκείας και με αλάνθαστη επίθεση στο 4ο και 5ο σετ πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Από την Κηφισιά δεν υστέρησε κανείς αλλά οι Κασαμπαλής, Κωτσιάκης, Μελλές έκαναν την υπέρβαση τους.

Στον ΠΑΟΚ το ντεμπούτο του γαλλοσέρβου προπονητή Νίκολα Ματιάσεβιτς δε συνοδεύτηκε με επιτυχία. Κορυφαίος ήταν ο Εβάντρο, αλλά μετά το 3ο σετ η ομάδα έμεινε από δυνάμεις και υστέρησε επιθετικά.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο 1ο σετ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-11 με τ άουτ του Παπαδόπουλου. Στην εξέλιξη του σετ ο Τσάμπερλεϊν αν και σηκώθηκε χωρίς μπλοκ κάρφωσε άουτ και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 17-14.

Η Κηφισιά έβγαλε «πείσμα» και μετά από εξαιρετική επίθεση του Ζουπάνη και μπλοκ από τον ίδιο ισοφάρισε 18-18. Μάλιστα με άσσο του Κασαμπαλή η ομάδα της Κηφισιάς μπήκε ξανά σε «θέση οδηγού» 19-18. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 23-23. Όμως δύο λάθη στην Κηφισιώτικη επίθεση από τους Τσάμπερλεϊν και Ζουπάνη καθόρισαν τον νικητή του σετ, με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά 25-23.

Παρά την απώλεια του πρώτου σετ η Κηφισιά μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο και έχοντας τον Κασαμπαλή στη θέση του σέρβις προηγήθηκαν 5-1. Μάλιστα μετά από λάθος στο φιλέ του Τακουρίδη και άσου του Τσάμπερλεν οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό προβάδισμα 13-8. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε με τον Κουμεντάκη 13-10, όμως Παπαδόπουλος και Ζουπάνης με κόντρα επιθέσεις διαμόρφωσαν το 16-10. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +7 (17-10) με την Κηφισιά να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να το κατακτά με 25-19 με μπλοκ του Μελλέ.

Με καλή ψυχολογία και σέρβις η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο σετ μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 7-4 μετά από επίθεση του Ζουπάνη. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και μετά από έξυπνο πλασέ του Βαν Ντε Ντρις ισοφάρισε 9-9. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ μετά από φάση διαρκείας ο Κουμεντάκης έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 12-11. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν με πατημένο γκάζι και με αιχμή του δόρατος τον Κουμεντάκη προηγήθηκαν 16-12. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με επίθεση του Κωτσάκη και μπλοκ του Κασαμπαλή μείωσε 18-17. Ο ΠΑΟΚ άλλαξε πασαδόρο (Κουμιτούδης στη θέση του Πρίτζεντ) και με διαδοχικούς πόντους πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 21-17. Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-19, η Κηφισιά κάνοντας υπερπροσπάθεια έμεινε «ζωντανή» σε πέντε περιπτώσεις φτάνοντας μία «ανάσα» από την ισοφάριση 24-23, όμως ο Βαν Ντε Ντρις τελείωσε την «καυτή μπάλα» έχοντας μονό μπλοκ απέναντι του κάνοντας το 25-23.

Η συναρπαστική αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ του αγώνα με την ομάδα του Ζηρινείου να μπαίνει σε θέση «οδηγού» 8-4 με μπλοκ του Κωτσάκη και άουτ επίθεση του Κουμεντάκη. Στην εξέλιξη του σετ ο Κωτσάκης με επίθεση και μπλοκ έδωσε σαφές προβάδισμα στην Κηφισιά 11-5. Την «σκυτάλη» πήρε ο Κασαμπαλής ο οποίος με επίθεση και άσσο έκανε το 13-6. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το σετ καθώς η Αθηναϊκή ομάδα δεν «κοίταξε πίσω» έφτασε στο +9 (16-7) και τελικά το κατέκτησε με 25-19 με επίθεση από πάιπ του Κωτσάκη.

Η Κηφισιά με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε 6-3 μετά από άσο του Ζουπάνη. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με τους γηπεδούχους μπροστά με το «πολύτιμο» +3(8-5) μετά από έξυπνη επίθεση του Κασαμπαλή. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε καθώς με άσο του Κασαμπαλή και πέναλτι του Κωτσάκη η Κηφισιά πήρε προβάδισμα νίκης 12-6. Μία νίκη που τελικά ήρθε με 15-8 με άσο του Μπάση.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-19, 23-25, 25-19, 15-08) σε 133'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 27 (25/51 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωτσιάκης 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 3% άριστες), Τσαμπερλέιν 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 11 (4/4 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 30% υπ. - 10% άριστες), Μελλές 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ. - 25% άριστες), Σωνάκης (λ), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Πριγέν, Άγκανιτς 11 (7/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 19% άριστες), Τακουρίδης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εβάντρο 18 (17/30 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 25% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (17/41 επ., 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 44% υπ. - 19% άριστες), Παπαλεξίου, Κομητούδης, Τερζής, Καπετανίδης, Μπούτος 1 (1/3 επ.).