Βόλεϊ

Νίκη στο τάι μπρέικ για τον Παναθηναϊκό

Κέρδισε στο ντέρμπι της Vollley League τον ΠΑΟΚ…

Μία σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στη Θεσσαλονίκη για την 12η αγωνιστική της Volley League. Οι πράσινοι επικράτησαν 3-2 του ΠΑΟΚ σε έναν αγώνα που οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να βρίσκεται πίσω 2-1 στα σετ, αλλά να κάνει την ανατροπή. Έτσι, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από την ήττα κόντρα στον Μίλωνα. Οι πράσινοι έφτασαν στους 22 βαθμούς με αυτή τη νίκη, ενώ ο ΠΑΟΚ στους 17.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο σετ και κατάφερε να το πάρει πολύ εύκολα επικρατώντας 19-25. Οι πράσινοι πήραν από την αρχή ένα προβάδισμα, το οποίο κατάφεραν να προστατεύσουν έως το φινάλε, χωρίς να αφήσουν τον ΠΑΟΚ να πλησιάσει.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο δεύτερο σετ. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 1-5 στην αρχή, όμως η ομάδα του Δεληκώστα με ένα 7-0 κατάφερε να περάσει μπροστά και να διατηρήσει διαφορά, εκμεταλλευόμενη τα λάθη των φιλοξενούμενων. Έτσι, ο Δικέφαλος πήρε το σετ με 25-21 και έκανε το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο τρίτο σετ την αντεπίθεσή του. Ο Δικέφαλος πήρε άνετα το σετ με 25-16 και κατάφερε να περάσει μπροστά με 2-1. Οι παίκτες του Δεληκώστα, οι οποίοι ήταν καλοί στο μπλοκ, απέκτησαν προβάδισμα από νωρίς και φρόντισαν να το διευρύνουν.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός αντέδρασε επικράτησε 18-25 και κατάφερε να κάνει το 2-2. Οι πράσινοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα, όμως μετά από μικρά σερί, η διαφορά έγινε ακόμη μεγαλύτερη και έτσι η ομάδα του Ανδρεόπουλου έστειλε το ματς στο tie-break.

Ο Παναθηναϊκός στο tie-break ήταν καταιγιστικός, πήρε από νωρίς το προβάδισμα, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους και έτσι επικράτησε 7-15.

Τα σετ: 19-25, 25-21, 25-16, 18-25, 7-15

Πηγή :sport24.gr