Βόλεϊ

Nίκη για την ΓΕΗ στην πρεμιέρα, ήττα για το Ν. ΟΠΕΡ

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Α2 βόλεϊ Γυναικών...

Πρεμιέρα είχαμε στο πρωτάθλημα βόλεϊ της Α2 Γυναικών με την ομάδα της ΓΕΗ να πετυχαίνει νίκη εκτός έδρας με 1-3 επί του Ηρακλή Κηφισιάς ενώ η νεοφώτιστη στην κατηγορία ομάδα του Ν. ΟΠΕΡ δεν τα κατάφερε εντός έδρας χάνοντας από την Αγία Παρασκευή στο τάι μπρέικ. Σε ότι αφορά στο παιχνίδι της ομάδας του Ηρακλείου, τα κορίτσια του Νικόλαου Προύφα έδειξαν από τος ξεκίνημα τις διαθέσεις τους και παρά την σθεναρή αντίσταση των γηπεδούχων, κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να πάρουν το 1ο σετ με 23-25.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 2ο σετ όπου και πάλι η ΓΕΗ κατάφερε να επικρατήσει με 22-25 για να μειώσουν στη συνέχεια οι γηπεδούχες με 25-22. Στο 4ο σετ τα κορίτσια της ΓΕΗ πιο ψύχραιμα στα κρίσιμα σημεία, πήραν τους πόντους που τους οδήγησαν στο τελικό 20-25 που τους χάρισε και το νικηφόρο αποτέλεσμα. Τα σετ: 23-25, 22-25, 25-22, 20-25.

Σε ότι αφορά στο παιχνίδι που έγινε στο Ρέθυμνο, η ομάδα του Ν. ΟΠΕΡ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αγία Παρασκευή και γνώρισε την ήττα με 3-2. Οι γηπεδούχες προσπάθησαν αρχικά να βρουν τα πατήματα τους, χάνοντας το 1ο σετ με 18-25 όμως στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-1, κερδίζοντας το 2ο σετ με 25-20 και το 3ο με 25-9. Στη συνέχεια τα κορίτσια του Ρεθύμνου δεν μπόρεσα να βρουν τις λύσεις που θα τις έκαναν πιο ανταγωνιστικές με αποτέλεσμα η Αγ. Παρασκευή να πάρει το σετ με 12-25 και να κάνει το 2-2. Στο 5ο καθοριστικό σετ ο Ν. ΟΠΕΡ έπαθε μία αγωνιστική καθίζηση, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενες που νίκησαν με 6-15. Τα σετ: 18-25, 25-20, 25-09, 12-25, 06-15.