Βόλεϊ

Εντυπωσιακό break για τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη

Οι «πράσινοι» νίκησαν 0-3 τον Ολυμπιακό στον 1ο τελικό της Volley League

Με εμφάνιση βγαλμένη από την κανονική περίοδο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 επί του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volley League. Έτσι, εάν κερδίσει την Κυριακή στο κλειστό του Αγίου Θωμά θα πάρει το πρώτο του πρωτάθλημα μετά από το 2006.Από το πρώτο σετ φάνηκαν οι προθέσεις των δύο ομάδων που πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 11-11. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα όμως Ο= Ολυμπιακός πίεσε και εκείνος με το σερβίς του και κατάφερε να μειώσει στον πόντο στο 17-18, αλλά οι πράσινοι έφτασαν στην κατάκτηση του σετ. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Ράπτη να χαλάσει την υποδοχή των ερυθρολεύκων και να οδηγήσει τη ομάδα του στο 0-1 με 19-25.
Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου με εξαιρετική ψυχολογία πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Ο Ολυμπιακός στην πρώτη φάση του σετ έχασε τον Φίνγκερ. Ο Τσέχος διαγώνιος πάτησε πάνω στο πόδι του Τσά-τσιτς με αποτέλεσμα να υποστεί διάστρεμμα. Οι ερυθρόλευκοι με τον Ασπιώτη να είναι εξαιρετικός, δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει και έφερε το σετ στα ίσα με 17-17. Εκεί όμως ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του Ρανγκέλ κατάφερε να ξεφύγει με πέντε πόντους (19-24) και στη συνέχεια να κλείσει το σετ με 22-25.
Η εικόνα του τρίτου σετ ήταν ακόμα καλύτερη για τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι μπήκαν από την αρχή σε ρόλο οδηγού, έχτισαν μία διαφορά από τα μισά και έκαναν έυκολα το 3-0 με 25-19.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 19-25

Πηγή: sport24.gr